1

Norsko chce islamistu přestěhovat z Osla na vesnici

Norskou vládu čeká soudní bitva kvůli pokusu vystěhovat z bezpečnostních důvodů radikálního muslimského duchovního mullu Krekara z Osla do odlehlé vesnice s pouhými 2500 obyvateli. Jestliže se návrh podaří prosadit, ve vesnici Kyrksæterøra ležící téměř 500 kilometrů od norské metropole, bude brzy žít jeden z nejznámějších norských islamistů, informoval britský deník The Daily Telegraph.

Mulla Krekar byl kdysi vůdcem irácké radikální skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida. Nejvyšší norský soud ho označil za hrozbu národní bezpečnosti, země ho ale nemůže vyhostit, protože by mu v rodném Iráku hrozil trest smrti.

Norská vláda proto přišla s jiným nápadem, jak problém vyřešit. Navrhla Krekarovo přestěhování do odlehlé vesnice. Doufá, že tam by mohl napáchat méně škody. Muslimský duchovní se ale proti rozhodnutí odvolal s tím, že jde o porušení jeho lidských práv. Páteční soudní jednání nedospělo k žádnému výsledku, tak se bude soud případem zabýval znovu v pondělí.

Kabinet by chtěl, aby mulla Krekar žil v oblasti, kde to má do prvního většího města Trondheimu přes 110 kilometrů a kde není žádná mešita.

Irácký Kurd Krekar přijel do Norska v roce 1991 a byl mu udělen status uprchlíka. Později několikrát navštívil Irák, kde v roce 2001 založil kurdskou organizaci Ansar al-Islam. Ta je od roku 2004 na americkém seznamu teroristických organizací a je podezřelá z organizování sebevražedných atentátů proti koaličním vojákům v Iráku.

Duchovní, který se nachází i na teroristickém seznamu OSN, byl teprve nedávno propuštěn z vězení, kde si odpykával téměř tříletý trest za opakované výhrůžky smrtí norským politikům.

Podle vládního plánu by měl být umístěn do hostelu pro žadatele o azyl a třikrát týdně by se měl hlásit na místní policejní stanici. Jak Krekar uvedl, toto rozhodnutí by ho oddělilo od jeho ženy a čtyř dětí, kteří žijí v Oslu. Jeho právníci argumentují tím, že by šlo o porušení norské ústavy.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.