2

Na velehradskou pouť dorazilo 30 tisíc lidí. Loni dvojnásobek

,

Poutní mše na Velehradu, kterou vyvrcholily letošní oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, navštívilo podle organizátorů odhadem 30 000 poutníků. Oproti loňskému roku, kdy se slavilo významné výročí 1150 let, to byla zhruba polovina.

„S loňským rokem se účast nedá srovnávat, slavilo se tehdy velké jubileum. I tak nás návštěvnost překvapila, přijelo více lidí, než jsme předpokládali,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Doplnil, že páteční benefiční koncert si nenechalo ujít přes 20 000 lidí. 

Slavnost probíhala klidně. Místní policisté nezaznamenali v souvislosti s oslavami žádný problém a potíže nebyly ani s dopravou. Počasí však poutníkům nepřálo, déšť se zde střídal s ostrým sluncem a vyjasnilo se pouze při samotné mši. 

Poutníci na Velehrad dorazili z Česka i zahraničí. Jednalo se zejména o věřící z Německa, Maďarska, Rakouska a Polska. Pěšky dorazilo například devět skautů ze Slatinic na Olomoucku. „Vyrazili jsme už předevčírem a od Koryčan jsme šli pěšky. Spali jsme pod širákem. Je to už tradice,“ tvrdí skaut Vojtěch Bartek.

Odkaz věrozvěstů si v těchto dnech připomíná celá země. Jejich křesťanská mise položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Přeložili biblické a liturgické texty a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů. 

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.