1

Hayat, nejhledanější žena Francie, vůbec nebyla ve Francii

, AKTUALIZOVÁNO

Skoro 24 hodin to vypadalo, že hon na teroristy ve Francii pokračuje. A zdaleka neskončil pátečním zabitím tří islamistů. Dál pátrali po šestadvacetileté Hayat Boumeddieneové, která se měla podílet na jednom z útoků a možná i prchnout ve zmatku z košer lahůdkářství, kde jejího manžela zabila policie. Jenže poslední informace celý příběh staví na hlavu. Hayet podle policie vůbec nebyla ve Francii. „Opustila zemi už před nějakým časem,“ sdělila policie francouzským médiím.

Deník Le Parisien tvrdí, že že Hayat již v pátek 2. ledna odletěla z Madridu do Istanbulu a 8. ledna měla překročit turecko-syrskou hranici. A turecký premiér informace potvrdil také CNN.

Původně policie tvrdila, že Boumeddieneová a její partner Amedy Coulibaly v pátek obsadili supermarket s košer potravinami na pařížském předměstí. V prodejně drželi skupinu rukojmích včetně jedenáctiměsíčního dítěte. Při záchranné operaci policisté Coulibalyho zastřelili a většinu rukojmích zachránili. Čtyři lidé již byli mrtví. Mělo se za to, že žena utekla. Podle jedné z verzí Boumeddieneová využila zmatek během policejního zásahu a proklouzla pryč. Uvažuje se také o tom, že v obchodě vůbec nebyla.

Čtěte také: Na zem, na zem, zakřičela policie. A komando zasáhlo

Žena se podle původní informace policie patrně podílela i na čtvrteční vraždě policistky, kterou spáchal její partner. Zřejmě je také spojkou mezi Coulibalym a bratry Kouachiovými, kteří ve středu postříleli 12 lidí v redakci týdeníku Charlie Hebdo. Boumeddieneová totiž byla v úzkém kontaktu s Izzanou Hamidovou, manželkou Cherifa Kouachiho. Policisté zjistili, že ženy si často telefonovaly, za loňský rok přibližně pětsetkrát, uvedl to šéf vyšetřovatelů Francois Molins.

Hamidovou a také partnerku druhého z bratrů Saída již policie zadržela a pomocí jejich výpovědí chce dopadnout také Boumeddieneovou.

Bikiny vyměnila za nikáb

Na veřejnosti se mezitím objevilo několik fotografií podezřelé ženy na útěku. První snímek uvolnila policie a pochází z roku 2010. Mladá žena s ospalým pohledem a rozcuchanými hnědými vlasy byla tehdy vyslýchána kvůli svému partnerovi. Policistům tehdy řekla, že díky svému partnerovi přečetla mnoho knih o náboženství a díky tomu ji napadá spousta otázek.

„Když vidím masakrování nevinných v Palestiny, Iráku, Čečensku, Afghánistánu nebo kdekoliv jinde, kam Američané poslali svoje bombardéry, tak se ptám...kdo jsou teroristé?“ prohlásila při výslechu. Dodala, že když Američané zabíjejí nevinné, mají muži právo bránit své ženy a děti.

Čtěte také: Teroristé jednali podle islámských textů, míní český muslim

K radikalizaci názorů páru mělo podle dostupných informací dojít v období před rokem 2009, a to především pod vlivem Coulibalyho. Boumeddieneová v této době začala nosit černý nikáb – splývavý oděv, který zakrývá všechno kromě očí. Kvůli tomu také přišla o práci pokladní. Na starších fotografiích přitom dívka pózuje v bikinách a objímá svého partnera. Na snímcích z pozdější doby se zahalená učí střílet z kuše.

V roce 2009 uzavřeli Coulibaly a Boumeddieneová církevní sňatek. Žili spolu na chudém jižním předměstí Paříže a v okolí byli známí jako oddaní věřící. Podle sousedů šlo i tichý a tolerantní pár. Přibližně před měsícem z místa bydliště zmizeli a jejich tváře sousedé znovu viděli až v médiích v souvislosti s útoky.

Hayat Boumeddieneová vyrůstala se svými mladšími sourozenci v pěstounské péči. Její matka zemřela, když bylo dítěti šest let a otec se o velkou rodinu nedokázal postarat.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.