Přísně proti hackerům. Za vyzrazení hesla dva roky vězení
Novela trestá úniky na síti
Česko se chystá přitvrdit v boji proti počítačové kriminalitě. Vyplývá to z novely trestního zákoníku, jejíž návrh má deník ECHO24.cz k dispozici. Kdo prolomí bezpečnostní ochranu počítačového systému, může jít sedět až na dva roky. Stejná sazba čeká i na ty, kteří se dostanou k cizím heslům a budou je šířit dál. Stávající tresty počítají nejvýš s ročním odnětím svobody.
Pro hackery jsou důležité především změny v paragrafem 230 a 231 trestního zákoníku. První se týká neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, druhý opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat.
„Kdo překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty,“ uvádí v návrhu resortu spravedlnosti, který škrtá stávající roční sazbu.
Ještě přísnější trest čeká ty, kdo po nepovoleném průniku do počítačového systému také neoprávněně vloží data. V takovém případě může být trest odnětí svobody až tříletý.
Nařízení zvýšit sazbu přišlo z Bruselu
Vyšší trest není tuzemským výmyslem. Česko se k němu zavázalo loni v létě v rámci unijní směrnice o útocích na informační systémy, která požaduje po členských státech za tento druh počítačové kriminality možnost uložit až dvouletý trest.
Dva roky přitom nejsou maximum. Ještě přísnější trest čeká ty, kdo po nepovoleném průniku do počítačového systému také neoprávněně vloží data. V takovém případě může být trest odnětí svobody až tříletý. A pokud by to chtěl někdo dělat navíc s úmyslem způsobit škodu, čeká ho sazba ještě o rok tvrdší.
Podobné je to i se zcizenými hesly. Kdo „vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává počítačové heslo, přístupový kód, data, postup nebo jakýkoli jiný podobný prostředek, pomocí něhož lze získat přístup k počítačovému systému nebo jeho části,“ toho může čekat až dvouletý žalář. A kromě toho také propadnutí věci nebo zákaz činnosti.
Podle údajů českých soudů bylo loni za trestné činy podle podle paragrafů 230 a 231 trestního zákoníku odsouzeno 32 osob. A pouze v jednom případě šlo o nepodmíněný trest odnětí svobody.
Dál by mělo přitom platit, že kdo bude s hesly neoprávněně nakládat v rámci organizované skupiny nebo za účelem zisku značného prospěchu, pro něj může být trest až tři roky vězení. A dokonce na pět let si může jít posedět ten, kdo uvedeným způsobem získá pro sebe nebo někoho jiného „prospěch velkého rozsahu“.
Otázkou je, jak přísnější nastavení legislativy přejde do soudní praxe. Zatím byly tresty pro hackery v Česku spíš mírnější, uvádí v důvodové zprávě resort Heleny Válkové (za ANO). Podle údajů českých soudů bylo totiž loni za trestné činy podle podle paragrafů 230 a 231 trestního zákoníku odsouzeno 32 osob. A pouze v jednom případě šlo o nepodmíněný trest odnětí svobody.
Až tři roky pro úředníky, kteří si nechají slíbit úplatek
Zločinci z počítačového světa přitom nejsou jediní, na které se stručná novela trestního zákoníku vztahuje. Pamatuje také na zkorumpované úředníky. Nově i na ty, kteří jsou ke korupci jenom svolní a ještě ani nedostali zaplaceno.
V paragrafu 333 o nepřímém úplatkářství se má úvodní odstavec rozšířit tak, aby se trest až tři roky vězení vztahoval na toho, „kdo žádá, dá si slíbit nebo přijme úplatek za to, že bude svým vlivem nebo prostřednictvím jiného působit na výkon pravomoci úřední osoby, nebo za to, že tak již učinil.“ Dál má přitom platit, že kdo „poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek“, půjde si posedět až na dva roky. Stále tak má zůstat zachované pravidlo, že v Česku je horší peníze přijmout, než je aktivně slibovat nebo nabízet.