Bojuje za nás několik tisíc Rusů, přiznal vůdce vzbouřenců

Rusové na Ukrajině

Bojuje za nás několik tisíc Rusů, přiznal vůdce vzbouřenců
Alexandr Zacharčenko Foto: Foto: Print Screen Youtube
1
Svět

Echo24

„Nikdy jsme se netajili tím, že máme mezi sebou hodně Rusů, bez kterých bychom mohli bojovat jen velmi obtížně,“ prohlásil premiér separatistické Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko v projevu, který vysílal kanál Rossija 24 a informovala o něm agentura Itar-Tass.

Podle Zacharčenka jsou mezi milicemi separatistů tři až čtyři tisíce ruských dobrovolníků. "Mnoho z nich odešlo, ale většina zůstala," uvedl Zacharčenko.

Zacharčenko přiznal, že mezi ruskými dobrovolníky je i mnoho bývalých vojáků. "Jsou s námi v současné válce, někteří přijeli bojovat za naši svobodu i místo své dovolené. To je typicky ruské," řekl Zacharčenko s tím, že mu to připomíná události v Srbsku v druhé polovině 90. let. Poznamenal také, že i mezi ruskými dobrovolníky jsou padlí.

Na východě Ukrajiny zadržen další ruský voják

Boje na Ukrajině se z okolí Doněcka a Luhanska nově rozšířily na pobřeží Azovského moře. Kyjev tvrdí, že do vznikající jižní fronty u Novoazovska se zapojili i ruští vojáci. Moskva takové obvinění popírá. Panují obavy, že cílem je vybudovat pobřežní koridor mezi Krymem a ruskou hranicí. Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko tvrdí, že ukrajinští vojáci a pohraničníci u Novoazovska čelí ostřelování z ruského území. 

Více zde: 'Separatisté' útočí na jihu. Začíná boj o cestu na Krym?

O tom, že na Ukrajině operují ruské jednotky, hovořil ve středu v polském parlamentu i polský premiér Donald Tusk. Moskva tato nařčení opakovaně odmítla a k pondělními zadržení deseti ruských výsadkářů uvedla, že šlo o nedopatření. Vojáci prý zabloudily. Podle ukrajinské tajné služby SBU byl ale na východě země zadržen další ruský voják. Ten přiznal, že pomáhal se zásobováním rebelů vojenskou technikou.

Čtěte také: Z 'tajných' hrobů ruských vojáků zmizely cedulky se jmény