1 Úřednické počty

Klokánky výjimku nedostaly, pět se jich musí zavřít

NOVÉ

Ministerstvo práce neprodloužilo výjimku, podle níž mohlo v klokáncích pobývat víc dětí, než stanovuje zákon. Dál překročení kapacity povolilo jen jednomu zařízení Fondu ohrožených dětí, pěti zbývajícím znovu už ne. Uvedl to mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Podle zákona o sociálně právní ochraně v jednom domově pro okamžitou pomoc dětem v tísni může být maximálně 28 chlapců a děvčat. 

Norma platí od loňska. Zařízení měla na změnu celý minulý rok. Podle záměru by v nich děti také neměly být déle než půl roku, ve výjimečných případech pak maximálně 12 měsíců. Jeden zaměstnanec se může současně starat nejvýš o čtyři děti. Cílem zákona je postupně utlumit provoz velkých zařízení a nahradit je menšími rodinnými domovy či péčí u pěstounů.

Klokánky provozuje Fond ohrožených dětí. Šesti z nich se ve stanovenou lhůtu počet dětí snížit nepodařilo, dostaly proto výjimku do letošního května. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) ji pak prodloužila do konce roku. Šéfka fondu Marie Vodičková už dřív řekla, že pokud výjimka skončí, děti se budou muset přesunout do ústavů. Už v září uvedla, že šesti klokánkům hrozí na konci roku uzavření. Bylo v nich totiž 263 míst, celkem jich mělo být ale maximálně 168. V zařízeních pracovalo 212 zaměstnanců.

"Pět krajů, na jejichž území se tyto klokánky nacházejí, nepovažuje navýšení kapacit nad zákonem stanovený limit za nutné, protože síť zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc poskytuje dostatečné kapacity," zdůvodnil rozhodnutí ministerstva mluvčí. Dodal, že fond měl stejně jako ostatní provozovatelé počty dětí postupně snižovat. "Zákon stanovil pravidla kvůli dětem a jejich maximálnímu komfortu. A na prvním místě musí být vždy právě zájem dětí, nikoliv zřizovatelů, nebo snad úředníků," podotkl Habáň. Podle něj ministerstvo vedle opakovaných žádostí od fondu rozhodovalo jen o jediné další výjimce.

Na děti z Klokánků prý rozhodnutí nedopadne

Mluvčí řekl, že nynější rozhodnutí resortu neovlivní život dětí, které v klokáncích už jsou. Budou v nich moci zůstat, dokud se nevrátí zpět do své rodiny, či nepřestěhují do rodiny náhradní. Zařízení by ale neměla přijímat další děti nad stanovenou kapacitu.

Podle Vodičkové se do povolené kapacity počítají ale i děti, které mají dlouhodobou propustku a pobývají u pěstounů či u rodičů. Zařízení na ně od státu za tu dobu peníze nedostává. Nezíská je ale ani na děti, které přijme na "uvolněné" místo, řekla Vodičková. Státní příspěvek činí měsíčně na dítě 22.800 korun. Za dny, kdy nejsou chlapci a děvčata v zařízení, se částka krátí. Fond si opakovaně stěžoval na nedostatek financí.

Podle Habáně fond může proti rozhodnutí ministerstva podat rozklad. Rozhodne o něm pak ministryně. Ke konci loňského roku v Česku fungovalo 81 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc včetně klokánků. V těchto domovech bylo 1087 míst. Klokánků je 31 s celkem 560 místy.

Nový občanský zákoník, který platí od letoška, omezuje dobu pobytu v klokánku či podobném domově pro okamžitou pomoc na půl roku. Za tu dobu by se měla situace vyřešit a dítě by se mělo buď vrátit domů, nebo se dostat do náhradní rodiny. 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.