Proč není Andrej Babiš schopen vybírat daně
Premiér Bohuslav Sobotka žádá po svém ministrovi financí vysvětlení, proč není schopen vybírat daně. Celkem přirozeně mu vrtá hlavou, proč se v lednu oproti předchozímu roku snížil v lednu příjem státní pokladny o 15,69 miliardy korun, když ekonomika roste. Oficiální vysvětlení ministerstva financí, že za všechno může předzásobení cigaretami kvůli loni v lednu zvýšené spotřební dani, ho zjevně neuspokojuje.
Z čísla za jeden měsíc nejde samozřejmě dělat závěry. Je ale dobré sledovat začínají trend. Andrej Babiš si sám vybral za váhu, na níž bude měřit svůj úspěch při řízení země, lepší výběr DPH. Loni v květnu prohlásil v televizní debatě na Primě, že do dvou let chce vybírat na DPH o 30 miliard korun ročně navíc. Ještě v předvolební kampani sliboval dokonce 40 miliard navíc. To vše jen dopadením podvodníků a únikářů. Pořád dokola slyšíme o karuselových obchodech.
Hlubší pohled do daňové statistiky ukazuje, že Babiš zjevně začal konat. A nedaří se. Letos v lednu se překvapivě navzdory rostoucí ekonomice vybralo na DPH o 11,3 procent méně než loni. V rozpočtu je o 3,62 miliardy korun méně. Vysvětlení od těch, kdo se na Babišově ministerstvu financí daněmi zabývají, je jednoduché. Loni nedostaly některé firmy proplacené vratky DPH, protože je Babišovi berní úředníci považovali na podvodníky. Jenže podezření se nepotvrdilo a DPH se jim muselo vrátit.
Nebýt zadržení peněz nevinným, bylo by podstatně horší loňské daňové skóre. V roce 2014 se na DPH vybralo o 4,7 procenta víc než před rokem. To představuje plus 10,28 miliardy pro stát. Jenže tržby obchodníků, z nichž se to DPH platí, se za celý rok zvedly o 5,4 procenta. To znamená, že fakticky se výběr DPH zhoršil už loni. Po lednovém vrácení peněz těm, jimž byli neoprávněně zadrženy jako podvodníkům, je to skóre ještě horší.
Třeba přijde v únoru obrat a ukáže se, že Andrej Babiš naučil berní úředníky makat a odhalovat podvody. Zatím to vypadá, že není schopen daně vybírat. A sociální demokraté trefně připomínají, že pro takový případ je v koaliční smlouvě dohoda na zvýšení daní firmám v některých sektorech. Především pro banky, telekomunikace a energetiku. Právě v nich podnikají ostatní vlivné miliardářské skupiny, z části z nichž (především J&T) Babiš provozuje velmi efektivní mocenský kartel.
Andrej Babiš už řekl, že pokud ČSSD bude chtít daně zvýšit, má si hledat jiného koaličního partnera. Výběr DPH je proto teď potřeba vnímat jako hlavní měřítko politické stability země.