1 Demografický vývoj

Demografové: Stárnoucímu Německu nepomůže ani imigrační vlna

, NOVÉ

Témata: ,

Německý statistický úřad vydal zprávu, podle které ani současná uprchlická vlna nemůže státu pomoci zvrátit nepříznivý demografický vývoj z posledních let. K překonání negativního trendu by totiž Německo podle výpočtů statistiků muselo přijímat ročně kolem jeden a půl milionu imigrantů.

Podle zprávy zveřejněné německým Federálním statistickým úřadem (Destatis), nevyřeší nedávný příliv uprchlíků dilema způsobené stárnutím německé populace. V zemi, kde silný systém sociálních dávek závisí na mladé pracovní síle, doufali někteří odborníci, možná i politici, v pozitivní přínos imigrace na zpomalení poklesu daňových příjmů generovaných nízkou porodností mezi Němci.

Nic z toho se ovšem podle nedávno zveřejněné zprávy nestalo. Zvýšené počty migrující populace budou mít podle všeho pouze krátkodobý účinek. Demografický rozdíl mezi starými a mladými v Německu je totiž podle statistiků tak obrovský, že i současná bezprecedentní úroveň imigrace nemůže tento trend zvrátit.

Destatis napsal, že roku 2013 bylo v Německu 15,1 milionu obyvatel starších 67 let. Toto číslo by navíc mělo raketově stoupat na 21,5 milionu v roce 2040, což je nárůst o celých 42 procent. Za stejnou dobu se množství obyvatel ve věku mezi 20 a 66 zmenší téměř o čtvrtinu, Němců v produktivním věku tak bude v populaci do roku 2040 ve srovnání s 2013 o 13 milionů méně.

Německo by pro překonání demografického poklesu potřebovalo každoročně 470 000 přistěhovalců, připravených zapojit se okamžitě do daňového systému. Vzhledem k aktuálnímu počtu imigrantů prchajících před konflikty na Blízkém východě a v severní Africe, není pravděpodobné, že by takových čísel mohlo být dosaženo pravidelně rok co rok. Německo se tedy podle demografů nemůže spoléhat na přistěhovalce, naopak by mělo samo řešit stárnutí své populace a nízkou porodnost v zemi, uvádí se ve zprávě.

Destatis také varoval, že jeho statistiky neberou v úvahu další faktory, které mohou mít na přistěhovalectví a migraci výrazný vliv, jako jsou například přírodní katastrofy, války či jiné krize.

Čtěte také: ‚Starejte se i o Němce‘. Matka s dětmi žije v kontejneru

Čtěte také: Voliči CDU trestají Merkelovou za běžence. Ztratila čtvrtinu příznivců

Čtěte také: Gabriel: Integrace běženců si žádá tisíce policistů, učitelů a miliardy eur

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.