1

Volby v Kosovu těsně vyhrála Thaçiho vládnoucí strana

Nedělní předčasné parlamentní volby v Kosovu zřejmě vyhrála Demokratická strana Kosova (PDK) nynějšího premiéra Hashima Thaçiho. Po sečtení zhruba desetiny hlasů získala PDK kolem 33 procent, zatímco opoziční Demokratický svaz Kosova (LDK) 27 procent. Vítězství PDK ukázaly i povolební průzkumy.
    Pokud se takový výsledek potvrdí, Thaçi bude moci vytvořit koaliční vládu s menšími stranami a s etnickými Srby, uvedla agentura Reuters. Zajistil by si tak již třetí premiérský mandát za sebou.
    Thaçiho strana už ohlásila své vítězství. "Naše strana je největším vítězem celostátních voleb," prohlásil na tiskové konferenci místopředseda PDK Kadri Veseli.
    Varováním by ale pro vládní stranu měl být malý zájem voličů, znechucených rozsáhlou korupcí a chudobou v mladém státě. Podle předběžných údajů státní volební komise hlasovalo zhruba 721.000 lidí, tedy asi 44 procent oprávněných voličů.
    Hlasování bylo testem pro Thaçiho, který předčasné volby inicioval, aby si upevnil pozici. Šestačtyřicetiletý Thaçi řídí Kosovo už sedm let a pod jeho vedením tato bývalá součást Srbska v roce 2008 jednostranně vyhlásila nezávislost.
    Na předčasném rozpuštění parlamentu se dohodli počátkem května vedoucí představitelé hlavních kosovských politických stran kvůli tomu, že se nepodařilo prosadit zákon o vzniku pravidelné kosovské armády. Jeho přijetí zabránili srbští poslanci, jejichž hlasy mají klíčovou váhu. Kosovská ústava zakotvuje, že důležité zákony musí schválit dvoutřetinová většina zákonodárců, ale zároveň i dvě třetiny poslanců menšin.
    Pro srbskou menšinu šlo ve volbách o udržení co největšího vlivu v zákonodárném sboru. Kosovská ústava zakotvuje, že důležité zákony musí schválit dvoutřetinová většina zákonodárců, ale zároveň i dvě třetiny poslanců menšin.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.