1 Bývalý šéf Jabloka si věří

Putina v roce 2018 porazím, věří kritik Kremlu Javlinskij

, NOVÉ

Témata: , , ,

Grigorij Javlinskij odvážně prohlašuje, že v prezidentských volbách v roce 2018 porazí současného ruského prezidenta Vladimira Putina. Fakt, že se Putin mezi obyvatelstvem momentálně těší podpoře až 80 %, podle něj nehraje žádnou roli.​ Spoluzakladatel a bývalý předseda liberálního opozičního politického hnutí Jabloko to řekl v rozhovoru pro tiskovou agenturu Interfax.

Řádné prezidentské volby se v Ruské federaci mají uskutečnit v roce 2018, Javlinskij přitom ale nevylučuje, že by Rusko mohlo čelit předčasným volbám o rok dříve. „Ekonomická situace je podle mě natolik špatná, že se předčasné volby mohou stát realitou: Putin je bude chtít uskutečnit co nejdřív, aby využil současné úrovně své podpory,“ řekl Javlinskij.

Javlinskij byl v březnu 2014 hlasitým kritikem anexe Krymu. Dlouhodobě tvrdí, že Moskva musí přiznat, že porušila mezinárodní normy a uspořádat konferenci za účasti Ukrajiny a OSN ohledně statutu tohoto poloostrova. Nezbytné je podle něj také nové referendum na Krymu.

Grigorij Javlinskij je liberální, prozápadně orientovaný politik a ekonom ukrajinského původu. Již v roce 1992 se mohl stát ruským premiérem. Nabídku tehdejšího prezidenta Borise Jelcina však odmítl a předsedou vlády se tak stal Jegor Gajdar.

V letech 1993–2008 byl Javlinskij předsedou politické strany Jabloko, významného opozičního politického hnutí. Za toto hnutí také kandidoval na funkci prezidenta Ruské federace. V roce 1996 obdržel 7,4 % hlasů, tedy 5,5 miliony voličských hlasů, v roce 2000 pak 5,8 % hlasů, což představovalo 4,3 milionů voličů. V letech 2004 a 2008 nekandidoval, protože jeho strana neuspěla ve volbách do Dumy a nezískala potřebných 5 % hlasů.

Čtěte také: ‚Ruskou propagandu řídí přímo z Kremlu Gromov a Prokopenko‘

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.