2 SPOR V CÍRKVI

Halíkova farnost pozvala gaye a lesby, Duku to pohoršilo

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Katolická církev se bude letos poprvé oficiálně podílet na pořádání pochodu hrdosti homosexuálů Prague Pride, který se bude konat v Praze. Akademická farnost, ve které působí i kněz Tomáš Halík, bude pro gaye a lesby pořádat ve svých prostorách hned dvě akce. To se však nelíbí kardinálovi Dominiku Dukovi. Podle Halíka jsou ale zprávy o údajném sporu nepodložené.

„Podle mého názoru není šťastné, když se tato problematika v církvi otevírá právě v souvislosti s tzv. „pochodem hrdosti“, protože převážná část účastníků nejsou věřící a není jejich záměrem řešit vztah k církvi,“ napsal Duka v tiskovém prohlášení. Narážel tím na skutečnost, že Akademická farnost, ve které působí i Tomáš Halík, bude pořádat dvě akce na podporu festivalu. Informaci o sporu v katolické církvi přineslo Právo.

První akce se bude konat 12. srpna v prostorách Akademické farnosti. Ve spolupráci se spolkem věřících gayů a leseb Logos, který se podílí na organizaci festivalu Prague pride, zde proběhne beseda s americkou jeptiškou Jeannine Gramickovou na téma „Šikana v církvi a mimo ni“. O den později se rovněž v prostorách farnosti koná promítání polského filmu „Ve jménu…“ o homosexuálním katolickém knězi. 

Duka podotýká, že nemá nic proti homosexuálům jako takovým: „Tento stav si nezvolili, a proto mají být přijímáni „s úctou, soucitem a jemnocitem“. Je třeba se vůči nim vyhnout jakémukoliv náznaku nespravedlivé diskriminace.“ Kardinál si ovšem přeje, aby církev s homosexuály nespolupracovala automaticky, protože katechismus připomíná, že „homosexuální jednání je vnitřně nezřízené a nemůže být schvalováno“, a katolická církev tedy „řadu postojů organizátorů a účastníků tohoto tzv. „pochodu hrdosti“ ze zásady nemůže sdílet“.

Kardinál zároveň připomíná, že homosexuálové v Česku nejsou nijak zvlášť diskriminováni: „Nedomnívám se, že by v naší zemi byli lidé s touto sexuální orientací diskriminováni. Zdůrazňování jakési výjimečnosti a prosazování zájmů, které jsou v příkrém rozporu s učením katolické církve, nejsou na místě.“

Akademická farnost se zatím k Dukovým postojům vyjádřila spíše zdrženlivě. „Pan kardinál tu aktivitu u Nejsvětějšího Salvátora nezakázal, což by ze své pravomoci mohl. Pan Duka, když hovoří o Prague Pride, tak hovoří jen o pochodu,“ řekl Právu Jaroslav Lorman Katolické teologické fakulty Karlovy univerzity, který akce v Akademické farnosti spolupořádá. Právo však připomíná, že kromě akcí Akademické farnosti bude katolická církev pořádat i další doprovodný program, například bohoslužby.

Halík informace o údajném sporu neguje

Tomáš Halík tvrdí, že jsou zprávy o údajném sporu zcela nepodložené. Podle něj nemá Akademická farnost nic společného s tzv. „pochodem hrdosti“, k němuž se Halík osobně už před 4 lety v médiích kriticky vyjádřil. ,,Domnívám se, že podobné akce mají smysl v Rusku, kde jsou homosexuálové předmětem pronásledování, ale stěží u nás, kde je nikdo nepronásleduje. Pokud vládnou v některých kruzích (bohužel i ultrakonzervativně křesťanských) vůči homosexuálům předsudky, pak je třeba je překonávat asi jinými způsoby, než jsou pouliční akce – např. formou klidné a věcné diskuse,“ napsal ve svém prohlášení.

Halík dále uvedl, že plně souhlasí s větou papeže Františka: „Když je někdo gay a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil? ;,,Katolická církev učí, že se má k gayům a lesbám přistupovat s plným respektem a porozuměním. S tím, že svátostné manželství v katolické církvi mohou uzavřít pouze muž a žena zcela souhlasím,“ uzavřel kněz.

K besedě s americkou jeptiškou Gramickovou dodal, že jeho akademická farnost vyhověla žádosti poskytnout v rámci diskusních večerů prostor pro debatu dr. Jaroslava Lormana s americkou řeholnicí Sr. Jeannine Gramick. ,,U nás sr. Jeannine Gramicková žádnou činnost s G+L osobami vykonávat nebude, byla pozvána k debatě – a navíc nikoliv o homosexualitě, nýbrž na téma šikany v církvi i ve společnosti,“ napsal s tím, že takto dává možnost akademické veřejnosti udělat si kvalifikovaný názor na řadu dnes v církvi živě diskutovaných otázek.

Tomáš Halík, který už dříve oznámil, že nevylučuje kandidaturu na prezidenta, se v minulosti na adresu gayů vyjadřoval v některých případech ne příliš lichotivě. Například v roce 2011 v komentáři pro Lidové noviny napsal, že z tohoto „Ohňostroje nevkusu a obscenity“ se mu obracel jeho „dost konzervativní žaludek“. Farář však tehdy připomněl, že „ví o jejich těžkostech“ a nikdy by se na ně neopovážil „házet kameny zatracení“. 

Čtěte také: Je rodina a pak její imitace. Hodnoty erodují, říká Duka

Halík kandidaturu na Hrad nevzdal. Mám co nabídnout, říká

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.