Kritizovala Babiše. Ráno na živnostnici přišla tajná kontrola

Kontrola 12 hodin po TV debatě

Kritizovala Babiše. Ráno na živnostnici přišla tajná kontrolaEXKLUZIVNĚ
Petra Fenclová několikrát kriticky v pořadu proti EET vystoupila Foto: Repro: Česká televize/Máte slovo
2
Domov

Oliver Jahn

Jen dvanáct hodin trvalo, než na podnikatelku Petru Fenclovou, která ve čtvrteční televizní debatě vystoupila proti chystaným online pokladnám, přišla kontrola. Vyslal ji podle jejích slov úřad správy sociálního zabezpečení v Domažlicích. Úřednice z domažlické sociálky, která spadá pod sociálnědemokratickou ministryni, prý na místě přiznala, že „to dostala nakázáno“ právě kvůli kritickému postoji podnikatelky v pořadu Máte slovo, kde se pouštěla do ministra financí Andreje Babiše kvůli plánu zavést elektronickou evidenci tržeb. 

„Lustrování jako z dob komunistické éry.“ Tak o páteční zkušenosti mluví pro ECHO24.cz majitelka šperkařství Petra Fenclová. Neoficiální kontrola ze správy sociálního zabezpečení k dorazila do jejího krámku na domažlickém náměstí zhruba v 10.45 – necelých 45 minut po otevření. Zákaznice se prý nervózně pohybovala po obchodě. Nechala si ukázat možné dárky pro neteř, po chvíli prý beze slova odešla.

Nezvyklé chování vzbudilo ve Fenclové podezření, následně se majitelka podivila ještě o něco víc, když si všimla, jak žena cosi zvenku obchodu opisuje. Prý si zapisovala otevírací dobu, na což jí Petra Fenclová sdělila, že by jí podobnou informaci ráda poskytla sama.

V tom okamžiku žena odešla. Majitelka šperkařství ale podivnou návštěvu nenechala být a za ženou se vydala. Po chvíli za ní došla až na její pracoviště – na správu sociálního zabezpečení v Domažlicích, která je nedaleko od náměstí, kde Fenclová obchod provozuje. 

„A kde jste vlastně nahlášená?“

Na místě se potvrdilo podnikatelčino podezření: žena jménem Hana Bayerová je úřednicí, která šla na neoficiální kontrolu šperkařství. Po dotazu Fenclové, zda tato tajná kontrola proběhla kvůli její kritice EET v debatě České televize, odpověděla Bayerová stroze „Ano.“

„A kde jste vlastně nahlášená?“ ptala se pak úřednice, na což jí Petra Fenclová odvětila, že v Plzni. Tím rozhovor skončil. „Aby mě někdo chodil po tajnu šmírovat, to nemám zapotřebí,“ řekla pro ECHO24.cz otřesená Fenclová.

Dle jejích slov ji dnešní neoficiální zásah úřadů natolik zaskočil, že pro dnešek obchod zavře. Zároveň bude patrně muset zrušit plánovanou účast na trhu k slavnostem korunovace Karla IV. tento víkend. „V tom davu bych případné tajné poznávala jen těžko,“ postěžovala si zdrcená Petra Fenclová.

Fenclová v televizní debatě ostře kritizovala zavedení online pokladen. Stěžovala si na náklady a obtíže, které to přinese jejímu malému podnikání, a přirovnávala jejich spuštění s rokem 1954. Zároveň prohlásila, že vystavuje paragon i na každý kamínek v hodnotě 40 korun.

Šéf úřadu: Nenazval bych to kontrolou, šlo o prověření

Deník ECHO24.cz se hned dopoledne pokusil s úřadem správy sociálního zabezpečení v Domažlicích spojit. Podařilo se mu spojit se spolupracovnicí Hany Bayerové, která událost nechtěla komentovat. Úřad, který na živnostnici vyslal kontrolu, však nespadá pod rezort ministra financí, nýbrž je agendou ministerstva práce a sociálních věcí, tedy Michaely Marksové-Tominové (ČSSD). 

Tisková mluvčí správy Českého sociálního zabezpečení Jana Buraňová jakoukoliv souvislost kontroly s TV vystoupením popírá: „V tuto chvíli mohu uvést, že kontakt se zástupcem správy sociálního zabezpečení nesouvisel v žádném případě s vystoupením dotyčné proti chystaným online pokladnám. O působnosti okresní správy sociálního zabezpečení v agendě osob samostatně výdělečně činných Vás budu ještě informovat.“

Šéf domažlické okresní správy sociálního zabezpečení Jindřich Kohout odpoledne pro ECHO24.cz ale připustil, že kontrola měla souvislost se čtvrtečním pořadem ČT a s vystoupením Fenclové. „Bez toho bychom se o ní nedozvěděli. Ale nenazval bych to kontrolou, šlo spíše o prověření, zda nemáme chybu v naší databázi. Slova paní Fenclové o EET nás nezajímala. To není naše věc,“ bránil se.

Čtěte rozhovor s šéfem domažlické správy: Neznal jsem ji, tak jsem ji nechal prověřit, přiznává šéf úřadu

Že by se o Fenclovou po čtvrteční debatě jakkoliv staral, v pátek rázně odmítl i vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš. Ten je za kritiku podnikatelky rád. Alespoň tak měl možnost elektronickou evidenci tržeb pořádně vysvětlit. Když bude Fenclová chtít, může prý dokonce dorazit na ministerstvo financí a EET s Babišem probrat detailně.

„A k té kontrole? Absurdní kauza, ale zvykám si. Snad i malé dítě pochopí, že je úplně šílené si myslet, že bych v noci po skončení pořadu kontaktoval ministryni Marksovou z ČSSD, která má ten úřad v gesci, aby v Domažlicích hned druhý den ráno její úřad někoho kontroloval,“ odepsal vicepremiér deníku.

Podrobnosti o televizní debatě čtěte zde: Nový modrý pták navyšoval daně, vykřikoval Babiš v debatě

‚Zpracovávali mě ve stylu StB.‘ Řezníka Havlíčka mrazilo

Více o zavedení EET v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.