Babiš najednou objevil 668 milionů osobních nezdanitelných příjmů

Kauza Babišovy příjmy

Babiš najednou objevil 668 milionů osobních nezdanitelných příjmůNOVÉ 1
Domov

Lenka Zlámalová

Ministr financí a nejpopulárnější politik v zemi Andrej Babiš přichází s novým vysvětlením, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních. Stále se ale zamotává do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. Na případ jako první upozornil Týdeník ECHO.

Andrej Babiš teď pro Český rozhlas, jenž byl spolu s deníkem E15 jediným médiem, které se do nesrovnalostí v Babišových legálních příjmů pustilo, tvrdí, že si dalších 668 milionů v minulosti vydělal tak, že z nich nemusel platit daně. Údajně na kapitálovém trhu, kde jsou některé příjmy od daní osvobozené. „Jsou i příjmy, které se nedaní, jako prodej firem, akcií a další produkty kapitálového trhu,“ uvedl Babiš pro Český rozhlas. Odmítl ale sdělit jakékoliv detaily, jakou firmu, kdy a za jakou cenu prodal. Prý už toho o svém majetku řekl víc než kdokoliv z politiků a to stačí.

Babiš používá klasický trik, že se snaží salámovou metodou celý příběh o svých legálních osobních financích rozmělnit tak, aby se stal nesrozumitelným.

Jen velmi neochotně a neúplně vysvětluje lidem, kde vzal dost legálních osobních příjmů na pořízení dluhopisů Agrofertu. V roce 2013 mu na ně totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun.

Na to, že neměl Babiš dost osobních legálních příjmů sám upozornil ve dvou prohlášeních pro Hospodářské noviny a Deník.cz.

„Šlo o moje vydělané a zdaněné peníze. Od roku 1993 jsem jako fyzická osoba oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun, za tu dobu jsem na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ popsal pro Deník.cz ministr financí 4. ledna, kde přišel k penězům na dluhopisy. Podobně odpověděl 6. ledna v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Na otázku: „Také se uvádí, že jste podle svých daňových přiznání takové peníze nemohl mít k dispozici“ Babiš odpovídá: „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“

Jenže do roku 2013 to bylo jen 1,10 miliardy korun čistého. Ten rok je zásadní. Tehdy totiž nakupuje dluhopisy Agrofertu za 1,252 miliardy korun. Jen na ně mu bez ohledu na životní náklady chybí 152 milionů korun čistého.

Na ten rozpor Babiš reaguje novou informací o podstatně vyšších příjmech. „Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička (Lenka Zlámalová – pozn. red.) by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a nezdaněné příjmy. Takže kdybyste si mohla psát, tak moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní,“ řekl Babiš.

V prozatím posledním dějství teď Českému rozhlasu vysvětluje, že těch nově objevených 668 milionů korun jsou nezdanitelné příjmy z akcií a prodejů firem.

Bez toho, že Babiš uvede, jestli k těmto příjmům přišel ještě před rokem 2013, kdy akcie Agrofertu nakoupil, ale žádné pochybnosti nerozptýlil.

Zjevně si nechává otevřená zadní vrátka i k dalším vysvětlením svých legálních příjmů. Nejspíš proto, kdyby někdo dokázal příjmy z akcií a firem zpochybnit. „A to ještě před rokem 1993 jsem pracoval v zahraničí, žil v zahraničí, podnikal v zahraničí. Takže já mám čistý stůl,“ řekl minulý týden Echo24.cz. Stejně mluvil i v pondělí pro Český rozhlas dodával, že i před rokem 1993 „pracoval, podnikal v zahraničí a dědil“.

Začíná to mít podobné rysy jako, když se Babišův přítel, zesnulý expremiér Stanislav Gross začal zamotávat do původu peněz na pořízení bytu, na nějž zjevně neměl dost legálních příjmů. Skončilo to u podivuhodného strýčka Vika.

Babišův příběh je jiný v tom, že se odehrává v kulisách miliardáře, nikoliv řadového politika počítajícího stovky tisíc. Na rozdíl od Grosse, který se dostal pod ostrou mediální palbu, také Babiš většině médií ani svých politických soupeřů nemusí nic vysvětlovat, protože ho k tomu nikdo netlačí.

Mimochodem: v osobních zdaněných a nezdanitelných, tedy čistých příjmech pro osobní použití má Andrej Babiš ve svých veřejných vyjádření chaos stále.

Podle svých slov si v letech 1993 až 2015 vydělal 1,526 milionů zdaněných plus 668 milionů korun nezdanitelných. K dispozici měl tedy 2,194 miliardy korun legálních čistých příjmů. Po odečtení dluhopisů za 1,482 miliardy korun mu tedy dle jeho vlastních účtů zbývá na živobytí 712 milionů korun. On sám pro Echo i Český rozhlas ale shodně tvrdí, že to bylo 1 049 498 231 korun.

Potíž v Babišových vyjádření je v tom, že motá čísla navzájem mezi sebou. Neříká jasně, co bylo řádně zdaněné, co od daní osvobozené, ze kterých let ty příjmy má.

Z celého příběhu je však zřejmé, že Andrej Babiš umí vydělat hodně peněz. Nechce se mu z nich ale státu platit daně, a tak hledá všechny možné cesty, jak se jim vyhnout.