Ruský web ‚hacknul‘ přes 300 českých kamer. Není tam i ta vaše?

Liknavost majitelů kamer

Ruský web ‚hacknul‘ přes 300 českých kamer. Není tam i ta vaše?NOVÉ
Snímek z ruského serveru, údajně se má jednat o zábery kamery ze Singapuru Foto: Foto: Print Screen Insecam.org
1
Domov

Kristýna Novotná

Záběry z desetitisíců bezpečnostních kamer ze zemí napříč světem včetně Česka lze sledovat na internetovém serveru Insecam.org. Jen u nás si je možné prohlédnout videa z více než tří stovek kamer, které jsou připojeny k internetu. Nahrávky zařízení na web umístil zřejmě ruský hacker, který tak chce upozornit na špatné zabezpečení kamer nic netušících majitelů. Ti si totiž zřejmě nezměnili původní heslo od výrobce.

Brněnští žáci během hodiny informatiky, výroba pizzy v jedné z restaurací v Boskovicích, vysílací místnost zlínské stanice rádia Kiss, golfové hřiště u Karlštejnu, ale také záběry Pražského hradu, jihlavského náměstí nebo hlavní dopravní tepny v Náchodě. 339 bezpečnostních kamer, které v důsledku špatné ochrany umožňují nahlížet nejen na veřejné prostory, ale také do bytů, na zahrady domů či obchodů soukromých osob.

„Cože? Jak to myslíte, že se na nás můžete dívat přes internet? Ano, ve vysílací místnosti kameru máme, ale…,“ reagovala na dotaz deníku ECHO24.cz Zuzana Horová z rádia Kiss s tím, že záležitost prověří. ‚Diváci‘ serveru totiž mohou skrze zařízení sledovat v reálném čase tvorbu vysílacího programu i v zákulisí.

Šmírováni nejsou ale pouze lidé v Česku. Na serveru jsou k dispozici záběry z bezpečnostních kamer z celého světa. Nahlédnout tak lze například do kostela v Singapuru, do kasina v Estonsku, rezidence v Ázerbájdžánu nebo na pláž v Miami. Nezáleží přitom ani na tom, od jakého výrobce kamerových systémů zařízení pochází, hacknuté jsou na stránce IP kamery od společnosti Sony, Panasonic, Linksys, Axis, Foscam či TP-Link.

Kyberkriminalita skrze vstup do soukromí?

Ačkoli hackeři chtějí údajně upozornit na špatné zabezpečení, neoprávněně tím zasahují do soukromí nejen majitelů kamer, ale i těch, kteří na záběrech figurují. Záležitostí se zabývá také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). „Na stránky jsem byli již upozorněni a věc v současné době analyzujeme,“ komentoval deníku ECHO24.cz mluvčí Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) David Pavlát.

„Pokud občané pojmou podezření, že se stali obětí kyberkriminality, nejrychlejší cestou je obrátit se na nás se svým případem skrze horkou linku, která je k těmto účelům určená,“ řekl serveru Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), pod který kyberkriminalita spadá.

Předloni v listopadu na stránku Insecam.com upozornil už ruský web haker.ru, v té době evidoval server podle Hospodářských novin v Česku okolo 730 špatně zabezpečených kamer. Poté, co o pirátském webu informovala i další česká média jejich počet klesl podle deníku E15 na pouhou šedesátku.

Kamery prý nejsou hacknuté

Britské úřady tehdy také vyzvaly k tomu, aby ruský pirátský server Moskva zablokovala. Vypadá to však, že autor webu pouze změnil původní příponu z .com na .org a ve svých aktivitách pokračuje i nadále. Důvod selhání ochrany kamer údajně tkví v samotné nedůslednosti majitelů, kteří navzdory upozornění výrobce zabezpečovacích systémů nezměnili počáteční heslo zařízení a umožnili tak programátorovi snadné zneužití zařízení.

„Na stránce se shromažďují záběry pouze z bezpečnostních kamer. Zařízení nejsou hacknuté, všechny zde uvedené kamery postrádají nastavení hesla. Pokud chcete monitoring ze stránek odstranit, nastavte si heslo a pošlete URL adresu kamery na emailovou adresu uvedenou v kontaktech,“ píše autor stránek označené ruskou vlajkou sekci FAQ, tedy často kladené otázky.

„Pokud si zákazník výrobcem nastavené heslo nezmění, možnost prolomení hackerem je výrazně snazší. Netýká se to jen bezpečnostních kamer, ale veškerých síťových zařízení. Pokyny jsou u výrobku v návodu, pak záleží pouze na zákazníkovi, zda si heslo změní, nebo ne. Některé kamery jsou pro zvýšení zabezpečení navíc vybavené firewallem, který povolí přístup jen z určených IP adres,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí online obchodu Alza.cz Šárka Jakoubková.

Čtěte také: Kdo po nás jde? Ukradené maily rozpoutaly v ČSSD paniku

Hackeři přesvědčují Hollywood: zvýšili jsme vám tržby