Krize? Z 20-30 % za ni mohou sankce, prohlásil Putin

Rusko v krizi

Krize? Z 20-30 % za ni mohou sankce, prohlásil PutinAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Současná ekonomická situace je způsobena vnějšími faktory, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin. Přiznal, že vláda možná bude muset škrtat, ale ujistil, že ekonomika se v nejhorším případě zotaví do dvou let. Krizi pak označil za trest ruské touhy po nezávislosti.

Prezident dnes vystoupil na výroční tiskové konferenci, kterou Kreml pořádá každý prosinec. Na dotaz novináře, zda současná špatná ekonomická situace není odplata za Krym, řekl, že je to naopak trest za to, že si Rusko snaží zachovat suverenitu. 

Podle ruského prezidenta ovlivňují situaci v jeho zemi vedle klesající ceny ropy i snance uvalené na Rusko potté, co Moskva anektovala Krym a angažovala se i na straně separatistů i v konfliktu na východní Ukrajině. Putin  soudí, že sankce mají na současné situaci Ruska podíl zhruba  20 - 30 %. Putinovo prohlášení je tak v příkrém rozporu s tím, co o sankcích říkají někteří čeští politici. To, že sankce fungují opakovaně zpochybňuje například prezident Miloš Zeman či premiér Bohuslav Sobotka. 

Prezident začal svůj projev vyjmenováním ekonomických úspěchů uplynulého roku jako zrychlení průmyslové výroby po loňské pauze, pokles nezaměstnanosti nebo rekordní úrodu. Zdůraznil také pozitivní demografický růst obyvatelstva.

V průběhu tiskové konference se pak zmínil o zdech, která opět rostou na hranicích mezi Západem a Ruskem. Po pádu železné opony dostala Moskva slib, že se NATO nebude dále rozšiřovat, a ten nebyl dodržen, uvedl prezident.

Rusko prezidentův letošní projev napjatě očekávalo. Zatímco v předchozích letech se bilancovalo především nad mezinárodní politickou situací nebo vztahy Ruska se Západem, tento rok se zájem stočil na tvrdý pád rublu, který na počátku týdne zasáhl úspory mnoha Putinových voličů. Očekává se, že Putinovy dnešní výroky budou pro další pohyb měny klíčové.

Pád měny se projevil zejména v úterý, kdy její kurz podle některých údajů poprvé v historii prolomil hranici 80 rublů za dolar a 100 rublů za euro. Ve středu však rubl výrazně oživil a dnešní obchodování zahájil růstem vůči dolaru i euru. Podpořily ho vyšší ceny ropy a dodatečná opatření ruské centrální banky ke stabilizaci domácí měny.

Čtěte také: Západ zahnal Putina do kouta. Rusko kolabuje

Kreml ohlásil, že scénář Putinovy každoroční tiskovky se kvůli mimořádné ekonomické situaci měnit nebude. Konferenci přenáší prakticky všechny ruské televizní kanály a přítomní novináři podle mluvčího Dmitrije Peskova mohou zadávat jakékoli otázky. 

Čtěte také: Ruské obchody ohlásily zdražování. Lidé kupují, co se dá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz