1 Výstavní síň

Mánes je tři měsíce po rekonstrukci prázdný

,

Pražská výstavní síň Mánes je tři měsíce po skončení jediné přehlídky, která se v ní po rekonstrukci konala, prázdná. Výstavy výtvarného umění se v ní nepořádají, probíhají jen krátkodobé komerční akce například značek Ferrari nebo Playstation. Menší výstavní sál Mánesa si pronajala aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery a bude v ní pořádat výstavy. Kdy se umění vrátí i do hlavního sálu, zatím není zřejmé. 

"Máme v pronájmu malou výstavní síň, ve které plánujeme krátkodobé výstavy kvalitních zahraničních a českých umělců. Provoz zahájíme na konci tohoto roku či počátkem příštího," řekl jednatel společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery Vladimír Lekeš. Celou budovu Mánesa provozuje Nadace českého výtvarného umění (NČVU), které funkcionalistickou památku postavenou spolkem Mánes přiřkly po letech sporů soudy. Neuznaly nástupnictví spolku Mánes, který obnovil svou činnost po roce 1989. 

Kdo chce vystavovat, musí platit

Nadace letos na jaře ukončila dvouletou rekonstrukci Mánesa, na níž si půjčila peníze a kvůli získání úvěru dočasně budovu převedla na společnost Apella fine arts, kterou sama založila. Splácet půjčku slibovala nadace z příštích komerčních aktivit Mánesa. 

Po rekonstrukci se v Mánesu konala dvouměsíční výstava Ivana Steigera, jinak budova poskytla prostor třeba módním přehlídkám, konala se tu prezentace automobilky Ferrari nebo dvoudenní videoherní akce Playstation Nation.

Na webu nadace žádný plánovaný výstavní program není. Nadace však avizovala, že ti, kdo budou chtít v Mánesu mít výstavu, budou se muset na ní finančně podílet. Vysoké nájemné nadace v Mánesu umělcům účtovala již před rekonstrukcí. 

Problémy se Skanskou

Podle předsedy správní rady nadace Petra Kuthana jsou kanceláře jsou pronajaté, restaurace sice prý má nájemce, není však ani tři čtvrtě roku po dokončení rekonstrukce zkolaudovaná. "Reklamuje se plno drobností u firmy Skanska (která budovu opravovala), okna, dešťové spady, systém klimatizace...," řekl Kuthan s tím, že vyřešeny by tyto nedostatky měly být do konce roku. 

NČVU čelí kritice části výtvarné obce za to, že s výtvarnou scénou nekomunikuje, nehospodárně nakládá se svým majetkem, její správní rada není volena transparentně a nenechá mezi sebe vstoupit zástupce mladší generace výtvarníků a teoretiků. Nadace opakovaně říkala, ať si kritici založí spolek, jehož prostřednictvím mohou do orgánů nadace kandidovat. Volby do správní rady byly v květnu, žádný z kandidátů nového spolku Skutek zvolen nebyl. 

"Sledujeme dramaturgickou a produkční bezradnost nadace během zprovozňování zrekonstruované budovy Mánesa. Jsme silně znepokojení bezmocí nadace nalézt náplň pro budovu, kterou nechala opravit na dluh, a myslíme si, že by měla veřejně přiznat také svůj ekonomický neúspěch. Větší otevřenost vůči odborné veřejnosti vidíme jako podmínku pro případné společné hledání východiska," řekl předseda spolku Skutek, kurátor Jiří Ptáček. 

Čtěte také: Nový Mánes stojí 800 tisíc měsíčně. Co se tam bude dít?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.