Šafránoví fašisti? Buddhističtí ultranacionalisté útočí na muslimy
Násilí na Srí Lance
Před měsícem na Srí Lance došlo k nejhoršímu útoku na muslimy za posledních několik let. 3 lidé byli zabiti, 16 zraněno. Tamní policie zatkla 135 lidí. Násilí na menšinových muslimech následovalo po veřejném nenávistném projevu Galagoda Aththe Gnanasara, buddhistického mnicha. Ten nebyl z podněcování nenávisti dosud obviněn a ani nejspíš nebude. Jak sám v projevu připomenul, srílanská policie i armáda jsou Sinhálci, tedy příslušníci buddhistické etnické majority, ke které patří i on sám. Píše o tom CNN.
Galagoda Aththe Gnanasara je generálním tajemníkem a veřejnou tváří Bodu Bala Sena (BBS), ultranacionalistické sinhálské buddhistické organizace. Její dvouletá přítomnost na srílanské politické scéně mnohé znepokojuje. Obviňují ji totiž z podněcování náboženského nenávisti vůči menšinám a z vražedných útoků, které se udály minulý měsíc v muslimských čtvrtích města Aluthgama na jihozápadě země.
Dva dny dav buddhistů v Aluthgama drancoval domy a obchody tamních muslimů. tři lidé zemřeli. Podle svědků nenávistný pochod začal krátce po projevu buddhistické mnicha Gnanasara. Podle mluvčího policie vyšetřovatelé stále zvažují, zda mnich v podněcování nenávisti sehrál nějakou roli. „Zatím vyšetřujeme, zda Gnanasara svým projevem dav vyprovokoval,” uvedl CNN mluvčí. „Jsme i nadále obviňováni z incidentů a útoků. Jsme líčeni jako sinhálští extrémisté. To je ale nespravedlivé a nesprávné,“ odmítá Gnanasara tvrzení, že by se jakýmkoli způsobem podílel na násilí v Aluthgama.
„Pokud nějaký muslim vztáhne ruku na sinhálce, natož na mnicha, bude to jeho, všech, konec,” řekl Gnanasara ve svém projevu. Dav reagoval na řečníkova slova souhlasným řevem. Gnanasara také připomenul, že srílanská policie i armáda jsou příslušníci buddhistické většiny. Sinhálci představují tři čtvrtiny z 20 milionů lidí na ostrově. Toleranci vůči BBS bezpečnostních složek země potvrzují i nezávislí pozorovatelé. Podle nich organizace pracuje beztrestně a podněcuje obavy z menšin.
Podle The Economist BBS „podporuje bojovnost vůči menšinám, aby se zachovala dominance buddhistické většiny. Zejména se zaměřuje na 10 % muslimskou menšinu.“ „Je to velmi složitá situace. Věřím ale, že činnost organizace BBS na ni má velký vliv. Měla by být obviněna z podněcování násilí, z toho, co se stalo,“ prohlásil Mohamed Hisham, aktivista na sociálních sítích a podnikatel, který pochází z oblasti nedávných útoků. „Komunita (muslimská) vnímá, že BBS po útocích unikla trestu. To způsobuje zmatek. Co přijde dál?“ dodal Hisham.
Ideologie nenávisti a šafránový fašismus
Dayan Jayatilleke, politolog a bývalý srílanský diplomat, tvrdí, že jsou obavy ohledně činnosti BBS opodstatněné. Politiku organizace popisuje jako „šafránový fašismus“ a „velkoobchod s ideologií nenávisti, zejména s islamofobií.“ Podle Jayatillekeho BBS získává velký vliv v buddhistickém duchovenstvu „a to je potřeba brát velmi vážně, opravdu.“ Přitom buddhismus je náboženství spojené s mírem a nenásilím.
„Stále více násilně a agresivně demonstrují svou sílu, která zahrnuje i páchání trestných činů, teď už i beztrestně,“ řekl Paikiasothy Saravanamuttu, ředitel srílanského Centra pro alternativní politiky. „Zdá se, že mají silnou podporu. Režim samotný tak menšiny neochrání. Měli by být přijata disciplinární opatření proti lidem v rámci kněžstva, kteří ve jménu buddhismu porušují všechno, na čem toto náboženství stojí,“ dodal.
Výzva od dalajlámy
Srílanští buddhisté se stali i předmětem nedávného projevu dalajlámy. U příležitosti svých narozenin na začátku července je vyzval, aby se zdrželi násilí vůči muslimům.
Podle Jayatillekeho by vzestup militantního buddhismu neměl být překvapením. „Fanatické napětí v sinhálském buddhismu panuje už desítky let. V roce 1959 byl jedním mnichem například zavražděn tehdejší premiér země,“ řekl. Antimuslimské nálady napříč duchovenstvem se ale podle něho objevily až v roce 2009 poté, co skončila 25 let trvající občanská válka mezi vládou a separatistickými tamilskými povstalci.