‚Starý svět definitivně skončil. Připravme se na neklidné časy‘

Steinmeier varuje

‚Starý svět definitivně skončil. Připravme se na neklidné časy‘NOVÉ
Frank-Walter Steinmeier Foto: Foto: archiv
1
Svět

Echo24

Každou mocenskou změnu provází nejistota, pochybnosti a otazníky ohledně kurzu nového vedení. V těchto časech nového globálního chaosu jde ale o víc, dnes je mnohem víc ve hře: se zvolením Donalda Trumpa starý svět 20. století definitivně skončil. V německém listu Bild to uvedl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a varoval, že se „musíme připravit na neklidné časy, leckteré nevypočítatelnosti a nové nejistoty“.

Poválečný pořádek i čtvrtstoletí po pádu (berlínské) zdi jsou historií. Jaké představy o světovém pořádku se prosadí v 21. století, jak bude svět zítřka vypadat, není dojednané, je to zcela otevřené.

Nejen Donald Trump je nyní v úřadu, také jeho tým teď rychle převezme vládní záležitosti. My chceme rychle s novou americkou administrativou projednat své představy a očekávání nově upevněného partnerství mezi Evropou a USA, řekl německý ministr.

Zcela na vrcholu naší agendy je volný obchod a otevřený svět, spolupráce v boji proti extremismu a terorismu, těsná a důvěryplná transatlantická spolupráce na základě společných dohod, konkretizoval Steinmeier.

Vyjádřil nakonec přesvědčení, že „najdeme ve Washingtonu pozorné posluchače“, kteří vědí, že i velké země potřebují partnery v tomto světě a kteří jsou ochotni jít svou cestou s dobrými přáteli a osvědčenými spojeneckými partnery.