1 "CESTUJ PŘES PRAHU, NEODHALÍ TĚ"

Praha jako ráj teroristů? Byli tu Šakal nebo atentátník z 11. září

, , NOVÉ

Témata: ,

Salman Abedi, který měl nedávno zabít desítky lidí během koncertu v Manchesteru ve jménu Islámského státu a o kterém se spekuluje, že se pohyboval v Praze, není jediný. Atentátníků, kteří zde pobývali nebo se u nich o něčem takovém mluvilo, je mnohem víc. Mezi ně patří například venezuelský terorista Šakal, který se stal předlohou pro stejnojmenný film s Brucem Willisem, nebo Egypťan Muhammad Atta, který zaútočil letadlem 11. září 2001 na budovu Světového obchodního centra v New Yorku. Přítomnost Abediho v Praze ale později popřel ministr vnitra Milan Chovanec.

Ilich Ramírez Sánchez přezdívaný Šakal (1978)
1978 – Do Československa poprvé přicestoval Ilich Ramírez Sánchez přezdívaný Carlos či Šakal, který byl v minulosti třikrát odsouzen na doživotí za teroristické útoky. Venezuelský terorista, který do země přicestoval v letech 1978-1986 několikrát (většinou na jihojemenský pas), byl téměř dvacet let nejhledanějším teroristou světa. Odsouzen byl v roce 1997 za vraždu tří mužů včetně dvou policistů v roce 1975 v Paříži, poté v roce 2013 za čtyři pumové atentáty, které si ve Francii v letech 1982 a 1983 vyžádaly jedenáct mrtvých, a letos za atentát z roku 1974 v Paříži, při kterém zahynuli dva lidé.

Čtěte také: Nejslavnější terorista „Šakal“ znovu před soudem

Atta, který útočil 11. září (září 2001)
Po teroristických útocích v USA z 11. září 2001 se objevily informace, že v ČR opakovaně pobýval Egypťan Muhammad Atta, jeden z mužů, kteří zaútočili s letadly na budovy Světového obchodního střediska v New Yorku. Prahu údajně navštívil v prosinci 1994, červnu 2000 a poté i v dubnu 2001, kdy se podle některých zdrojů setkal s iráckým diplomatem a rozvědčíkem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním. O této schůzce mluvil mimo jiné tehdejší premiér Miloš Zeman. Na rozdíl od předešlých pobytů ale o této schůzce panují pochybnosti. V červnu 2004 vyšetřovací komise amerického Kongresu uvedla, že setkání Atty s Áním se v dubnu 2001 v Praze neuskutečnilo.

Kassir organizoval tábor pro teroristy (prosinec 2005)
V Praze byl na základě mezinárodního zatykače zatčen švédský občan libanonského původu Oussama Kassir, který cestoval ze Švédska do Bejrútu. Kassir byl v USA obviněn, že se v Oregonu v roce 1999 podílel na přípravách vybudování tréninkového tábora pro teroristy. V české vazbě setrval do září 2007, kdy byl vydán do USA. V září 2009 byl federálním soudem v New Yorku odsouzen na doživotí kvůli podpoře terorismu.

Němec, který bojoval v Sýrii (květen 2004)
Televize Prima informovala, že na pražském letišti byl zadržen šestadvacetiletý Němec, podezřelý z pokusu o vraždu, na kterého byl v Mnichově vydán evropský zatykač. Muž byl podle tehdejších zpráv příznivcem extremistické islamistické ideologie a účastnil se bojů v Sýrii. Policisté ho označili za zvlášť nebezpečného. Muž odmítl před českou policií vypovídat a chtěl být vydán Německa, což se také stalo.

Džihádistovi doporučili Prahu, aby se vyhnul odhalení (listopad 2015)
Český ministr vnitra Milan Chovanec v reakci na tvrzení některých západoevropských médií řekl, že české bezpečnostní složky zachytily informace o konkrétním džihádistovi, který cestoval přes Prahu, a řádně je předaly partnerům. Jeho francouzský kolega Bernard Cazeneuve v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži, které si vyžádaly 130 obětí, již předtím potvrdil informace francouzských médií, podle kterých jeden z francouzských džihádistů, jehož vyslýchali v srpnu po jeho návratu ze Sýrie do Francie, vypověděl, že mu údajný strůjce atentátů Abdelhamid Abaaoud nařídil cestovat přes Prahu, aby se vyhnul odhalení. Právě o pohybu tohoto muže měly podle Chovancova vyjádření čeští zpravodajci přehled. Na Abbaouda byl napojen také džihádista, kterého v červenci zatkli v Istanbulu, když se pokoušel nasednout do letadla do Prahy s falešným švédským pasem.

Abeidi, který zabíjel na koncertě v Manchesteru (květen 2017)
Německý list Der Tagesspiegel s odvoláním na německé bezpečnostní zdroje informoval o tom, že předpokládaný sebevražedný atentátník z britského Manchesteru Salman Abedi (v arabském přepisu Salmán Abádí) přiletěl do tohoto města 18. května z německého Düsseldorfu, kam přicestoval z Libye přes Prahu. Informaci popřel ve čtvrtek odpoledne ministr vnitra Milan Chovanec na svém Twitteru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Atentátník z Manchesteru letěl před pár dny přes Prahu

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.