Úprk od Dienstbiera. ‚Náhradu najdu rychle, odborníků je dost‘
Každý je nahraditelný, míní ministr
„Není to příjemné a nerozumím tomu, když všem tvrdí, jak je jejich práce důležitá, ale každý je nahraditelný,“ řekl pro ECHO24.cz ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) v reakci na výpověď 14 pracovníků Agentury pro sociální začleňování. Podle vedení agentury je úřad spadající pod Dienstbiera v rozkladu a jeho činnost se paralyzuje. Odchází totiž jeho klíčoví odborníci.
„Samozřejmě je to v této situaci nepříjemné, ale klíčových je všech 70 zaměstnanců agentury. Odborníků na tuto problematiku je v Česku dost, najdeme proto za ně rychle náhradu,“ uvedl dále ministr Dienstbier. „Mírná prodleva tu samozřejmě bude, než se pracovníci zaučí, ale na běžný chod agentury to nebude mít žádný zásadnější vliv,“ dodal.
Ohledně nahraditelnosti si je jistá i náměstkyně a ředitelka Sekce pro lidská práva Martina Štěpánková. „Je to rozhodnutí každého zaměstnance. Je mi to líto, vážím si jejich dosavadní práce. Na uvolněná místa budeme hledat co nejrychleji nové zaměstnance, aby Agentura pro sociální začleňování mohla standardně pracovat a plnit ukládané úkoly. V nejbližších dnech vypíšeme výběrová řízení,“ řekla pro ECHO24.cz Štěpánková. „Každý jsme nahraditelný,“ dodala náměstkyně.
Podle vedení agentury odchod expertů ale dopad mít bude, a to velký. Odchází totiž šest lidí přímo z čela agentury, dále dva odborníci na vzdělání a bezpečnost i lokální konzultanti. „Jde o klíčové pracovníky napříč všemi činnosti agentury, která nebude schopná fungovat. Další deset lidí je připraveno podat výpověď do konce května,“ řekl pro ECHO24.cz člen vyjednávacího týmu agentury Petr Čáp.
Výpovědi zaměstnanci ale nepovažují za odborářskou nátlakovou akci. Chtějí dodělat rozdělanou práci, aby umožnili partnerům čerpání dotací na konkrétní projekty, a při předání agendy plně spolupracovat. „Máme na předání agendy dva měsíce. Naším zájmem není poškodit partnery a vyhodit do luftu všechno dobré, co bylo uděláno a připraveno na další roky,“ uvedl pro ECHO24.cz lokální konzultant Bronislav Podlaha, jeden ze 14 odcházejících pracovníků.
Zbylí zaměstnanci podle Čápa vkládají naději do schůzky s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), která se má konat příští týden. „S premiérem se dá mluvit a diskutovat. Jednání s ním jsou na rozdíl od ministra konstruktivní. Premiér se snaží hledat řešení. Dienstbier nechce ustoupit ani o píď,“ komentuje Čáp s tím, že agentuře jde hlavně o získání větší autonomie.
Čtěte také: Spor u Dienstbiera vrcholí: 14 výpovědí v ‚agentuře pro chudé‘
Komentář: Budeme podporovat romskou střední třídu?
„My nespadáme jen pod gesci lidských práv. Naše aktivity jsou multidisciplinární a týkají se celkem šesti ministerstev včetně obrany, školství nebo místního rozvoje. Potřebujeme existovat sami o sobě, abychom při jednáních s ministry byli plnohodnotnými partnery a dokázali tak plnit naše úkoly,“ vysvětluje Čáp.
Jiří Dienstbier je zásadně proti větší nezávislosti agentury. „Autonomie je naprostý nesmysl. Zaměstnanci agentury jsou vládní úředníci, jejich práva a povinnosti jsou dány služebním zákonem, podle kterého se musí striktně řídit. I kdyby se agentura vyčlenila samostatně, stále by nějaké gesci podléhala a rozdělování by bylo také nevyhnutelné, už teď má dvě části,“ řekl ministr, který byl současně kritizován za snahu agenturu rozčlenit na dva odbory.
Větší nezávislost úřadu nepřipouští ani náměstkyně Štěpánková. „Agentura funguje v rámci Úřadu vlády ČR, v této struktuře není větší formální nezávislost logicky možná. Nicméně, v rámci této struktury měla a bude i nadále mít Agentura značný prostor k samostatnému jednání a rozhodování,“ popsala.
Čtěte také: Dienstbierova jatka. Zaměstnanci točí video proti ministrovi
Odchodem 14 zaměstnanců agentury, která je jedním z odborů úřadu vlády v Dienstbierově gesci, vrcholí šestitýdenní spor agentury s šéfem resortu ohledně její organizační struktury. Zaměstnanci jsou „zhnuseni“ situací a podle jejich slov ztratili ve svého nadřízeného ministra Jiřího Dienstbiera důvěru. Spor se rozhořel poté, co ministr odvolal dlouholetého šéfa agentury Martina Šimáčka. Ve středu má ministr představit ředitele nového.
Zaměstnanci byli kvůli sporu s ministrem také více než týden ve stávkové pohotovosti. Po úterním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) ji přerušili. Výsledkem setkání byl příslib zachování celé agentury, která by ale nadále měla zůstat v Dienstbierově gesci.
Agentura působí ve 36 městech a obcích. Pracuje pro ni sedm desítek lidí. Postupně by měla posílit na stovku zaměstnanců, měli by být v 70 místech. Na sociální začleňování by se mohlo v příštích letech využít až deset miliard korun z EU.