1

Nechceme Gibsona ve Varech, je to antisemita, stěžují si čeští židé

, FILMOVÝ FESTIVAL

České židovské obce nesouhlasí s oceněním pro Mela Gibsona, které dostane na filmovém festivalu. Nesouhlasí ani s jeho účastí v Karlových Varech. Festival tak podle nich dává prostor antisemitským názorům, napsali v dopise Jiřímu Bartoškovi. Vadí jim film Umučení Krista, která známý herec natočil před deseti lety. 

Film Umučení Krista z roku 2004, který zobrazuje posledních dvanáct hodin Ježíšova života, představuje židy jako zlé a krvelačné bytosti, stojí prý v dopise. Židovské obce se přitom opírají o názor komentátorů, podle nichž jde o jeden z nejútočnějších filmů, který byl kdy natočen. 

„Nepřísluší nám hodnotit jeho filmařské kvality, nicméně udělením takovéto ceny se MFF KV stává další z velmi diskutabilních platforem, která pozvolna mění atmosféru v naší zemi z tradiční, relativně tolerantní společnosti, navazující na masarykovské tradice První republiky, na společnost, ve které je dáván prostor hostilním, xenofobním a antisemitským názorům,“ píše federace v dopise, který adresovala prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi.

Mluvčí festivalu Uljana Donátová potvrdila, že dopis obdrželi a vedení festivalu názor federace respektuje. „Hodnotíme výhradně filmařskou kariéru Mela Gibsona. K ostatnímu se necítíme povoláni vyjadřovat," dodala mluvčí. Snímek Umučení Krista navíc ve festivalovém programu není.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech odstartuje v pátek. Gibson na něm převezme Křišťálový glóbus na mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Poté představí zatím svůj poslední režisérský opus – mystické drama Apocalypto.

Čtěte také: Karlovy Vary táhnou. Fanoušci stáli fronty na lístky už nad ránem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.