2 Expremiér na veřejnosti

I Churchill měl spojence Stalina, vyzval Nečas ke smíření s Ruskem

NOVÉ

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) znovu zahrál na proruskou strunu. Jako řečník na konferenci věnované bezpečnostní a obranné politice Evropské unie vyzval k zastavení eskalace nepřátelství a nevraživosti vůči Rusku. Připomněl, že i Churchill si vybral za spojence Stalina, když čelil většímu zlu. Stávající situace je podle něj v určitém ohledu podobná.

„Jsem přesvědčen, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu je Rusko strategickým partnerem západu,“ uvedl Nečas v rámci konference Česká republika ve společné bezpečnostní a obranné politice EU. Setkání pořádalo Centrum transatlantických vztahů CEVRO Institutu, které vede Nečasův bývalý vládní kolega Alexandr Vondra. Expremiér tu teď působí jako pedagog.

Nečas se vstřícně vůči Rusku nevyjádřil poprvé. Už v srpnovém komentáři pro Mladou frontu Dnes varoval před krátkozrakou „diabolizací prezidenta Putina“.

„Čím dříve se zastaví eskalace nepřátelství a nevraživosti, tím lépe,“ zmínil někdejší šéf vlády na adresu vztahů s Ruskem. Připustil sice, že takový názor není dnes populární, zdůraznil ale, že si za ním stojí. Bez spolupráce s Ruskem totiž podle něj jen těžko půjdou řešit vážné hrozby jako je potlačení Islámského státu nebo konflikty v Africe.

Nečas se vstřícně vůči Rusku nevyjádřil poprvé. Už v srpnovém komentáři pro Mladou frontu Dnes varoval před krátkozrakou „diabolizací prezidenta Putina“ a sankcemi proti Rusku. „Vykreslování ruského prezidenta jako nového Hitlera je ahistorické a hloupé,“ napsal tehdy expremiér. Dnes na vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera nepřímo zavedl řeč sám, když uvedl, že si Churchill také nakonec vybral Stalina za spojence, když měl čelit většímu zlu (v podobě Hitlera).

Čtěte také: Nestrašme Putinem, sankce nic neřeší, píše Nečas

Proruskou notu si Nečas nechal ale až do diskuse. Ve svém zhruba čtvrthodinovém příspěvku o státní suverenitě a rozhodování v Evropské radě se opakovaně zmínil o důležitosti role Velké Británie.

„Společná bezpečnostní a obranná politika Evropské unie bez Spojeného království je pouze prázdná obálka.“

„Protože jsem soukromá osoba, můžu to říct naplno. Pokud má fungovat společná bezpečnostní a obranná politika Evropské unie, tak nemůže fungovat bez Britů,“ uvedl expremiér a dodal: „Mimo jiné proto, že jejich ozbrojené síly jsou jediné plnohodnotné síly v rámci EU. Jejich operační a taktické štáby jsou jediné, které za posledních 20 let mají bojové zkušenosti na úrovni brigád.“

„Jsem přesvědčen, že Spojené království by neodešlo z Evropské unie, může být pouze vytlačeno nevstřícnou a rigidní politikou zbytku EU.“

Myšlenku podtrhl znovu se slovy: „Společná bezpečnostní a obranná politika Evropské unie bez Spojeného království je pouze prázdná obálka.“ Varoval před tím, aby Británie opustila EU. „Jsem přesvědčen, že Spojené království by neodešlo z Evropské unie, může být pouze vytlačeno nevstřícnou a rigidní politikou zbytku EU,“ dodal.

Bývalý premiér Petr Nečas je už přes rok mimo politiku. V kauze takzvaných trafik pro exposlance ODS je obviněn z podplácení. Od rezignace v červnu loňského roku po zásahu na Úřadě vlády výrazně zhubl.

Čtěte také: Nečas: Dělají z nás protistátní spiklenecké centrum

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.