Sobotka: Naše neúčast na konferenci v Mnichově? Nevidím v tom problém

Česko a zahraničí

Sobotka: Naše neúčast na konferenci v Mnichově? Nevidím v tom problémNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Česká vláda patří v zahraniční politice mezi nejaktivnější vlády ve střední Evropě. Není proto problém, že žádný z členů kabinetu nebyl na víkendové bezpečnostní konferenci v Mnichově. Deníku ECHO24.cz to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sociální demokraté v úterý odmítli, aby se o české neúčasti na možná nejdůležitější bezpečnostní akci tohoto roku mluvilo ve sněmovně. Vláda přesto sklidila kritiku opozice.

Německá kancléřka Angela Merkelová, americký viceprezident Joe Biden, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov či ukrajinský prezident Petro Porošenko. To jsou jen někteří řečníci, kteří o víkendu vystoupili na mnichovské bezpečností konferenci. Mluvilo se o ožehavém tématu Ukrajiny a kromě oficiálních vystoupení během akce proběhly stovky bilaterálních rozhovorů. To vše bez účasti byť jediného člena české vlády. Podle premiéra Sobotky je ale vše v pořádku. Vláda prý svou neúčastí v Mnichově chybu neudělala.

„Já v tom nevidím problém. Opravdu ne. Když porovnáte mezinárodně-politické aktivity naší vlády a předchozích vlád, tak je to naprosto nesrovnatelné,“ tvrdí Sobotka.

„Popravdě řečeno jsme o tom nemluvili,“ odpověděl Sobotka na otázku, jestli se členové vlády po víkendu k mnichovské konferenci ještě vraceli. Vláda přitom čelí kritice, že akci, která bývá v oblasti bezpečnosti vnímaná jako nejdůležitější na světě, zcela vypustila. Ministr obrany a premiér nedostali pozvánku, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se omluvil a místo toho jednal se spolustraníky na ústředním výkonném výboru sociální demokracie.

Sobotka zároveň odmítl, že by vláda neúčastí na akci chybovala. Ministr zahraničí je podle něj ve vztahu k partnerům dostatečně aktivní: „Já v tom nevidím problém. Opravdu ne. Když porovnáte mezinárodně-politické aktivity naší vlády a předchozích vlád, tak je to naprosto nesrovnatelné. Naše vláda patří mezi ty vlády, které jsou v zasadě nejaktivnější v rámci regionu střední Evropy.“

Kalousek: Zahraniční politika vládu nezajímá

To si ovšem nemyslí minimálně pravicová opozice, která kabinetu jeho přístup k zahraniční politice vyčítá dlouhodobě. V úterý proto vláda sklidila ve sněmovně kritiku od šéfa ODS Petra Fialy a později i od prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten se chtěl ptát Sobotky, proč vláda do Mnichova nikoho neposlala.

„Za vládu České republiky tam nebyl nikdo. Slovy nikdo. Byl to jednak šok, jednak velmi trpké potvrzení našeho již několik měsíců probíhajícího přesvědčení, že prestiž mezinárodní politiky české vlády se prudce snížila, že vlastně nikoho nezajímáme. Taky jsme tam nikomu nechyběli,“ říká Kalousek.

„Vzhledem k situaci, která je z hlediska mezinárodní bezpečnosti ať už na východních hranicích Ukrajiny, nebo na Blízkém východě, pravděpodobně v letošním roce nebyl a nebude významnější mezinárodní summit, než byla mezinárodní konference o bezpečnosti v Mnichově,“ prohlásil na jednání sněmovny Kalousek. „Vlády všech evropských států na této konferenci byly zastoupeny na té nejvyšší možné úrovni. Tu svým prezidentem, tu svým premiérem, tu alespoň svým ministrem zahraničních věcí. Právě proto, že všechny si uvědomují, že tento summit byl pravděpodobně nejdůležitějším mezinárodním setkáním týkajícím se bezpečí a budoucnosti každého občana v Evropě,“ dodal.

„Za vládu České republiky tam nebyl nikdo. Slovy nikdo. Byl to jednak šok, jednak velmi trpké potvrzení našeho již několik měsíců probíhajícího přesvědčení, že prestiž mezinárodní politiky české vlády se prudce snížila, že vlastně nikoho nezajímáme. Taky jsme tam nikomu nechyběli. A co hůř, i česká vláda tento problém chápe velmi podobně: V zásadě nás to nezajímá, co bychom tam dělali,“ pokračoval první místopředseda TOP 09. Právě jeho stranický šéf a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg byl jediný český politik, který se o víkendu konference v Mnichově zúčastnil.

Více čtěte: Svět jedná v Mnichově o Ukrajině. Z české vlády nikdo

Kalousek kritizoval také omluvu ministra zahraničí Zaorálka. Zatímco hned o víkendu mluvčí ministerstva deníku ECHO24.cz tvrdila, že má její šéf jiný program, později ho v Lidových novinách omlouvala bolavým kolenem.

„Ono ho možná bolelo, nechci ho podezírat, že si to vymyslel. Ale i kdyby k bolavému kolenu měl ještě kuří oko, ječné zrno a vlka, tak všechny tyto vážné neduhy dohromady neopravňují ministra zahraničí, aby rezignoval na účast na takto významném summitu a vystavil Českou republiku posměchu domácí i zahraniční veřejnosti,“ doplnil Kalousek.

Poslanci se ale nakonec vysvětlení vlády nedočkali. Sociální demokraté a hnutí ANO zařazení bodu na pořad schůze vetovali.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz