Zeman: Nečas škrtil a pouštěl žilou, Sobotka dává lidem důvěru a naději
ZEMAN NA VLÁDĚ
Prezident Miloš Zeman vystřihl vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) na své první návštěvě poklonu. Lidé se na ni prý začínají dívat s nadějemi poté, co je předtím kabinet Petra Nečase (ODS) škrtil. Zeman přidal i několik investorských rad a ukázal na viníky sestřelení malajsijského letadla.
„Odjíždím s rozjasněnou myslí a dokonce i plným žaludkem, protože mi na vládě dali oběd,“ liboval si prezident Zeman, který v pondělí navštívil jednání Sobotkova kabinetu vůbec poprvé. „Největší pozitivum, které u této vlády vidím, je, že začíná dávat lidem důvěru a začíná jim dávat naději,“ připojil.
Sobotkův tým podle hlavy státu kontrastuje s bývalou Nečasovou sestavou. „Máte-li vládu, jako byla ta Nečasova, tak ji můžete přirovnat ke dvěma lékařům, z nichž jeden pacienta škrtí, druhý mu dává pouštět žilou. Pak se diví, že pacient reaguje tím, že se blíží do stavu klinické smrti,“ uvedl Zeman, podle kterého se teď veřejnost dívá na současnou vládu s uměřenými nadějemi.
Sobotka se radoval ze souladu v zahraniční politice
Spokojený byl i premiér Sobotka. „Daří se nám velmi dobře koordinovat zahraniční politiku České republiky a naše vystupování navenek. A že se nám velmi dobře daří koordinovat postoje jednotlivých ústavních činitelů ve věci bezpečnostní politiky a obrany,“ prohlásil. Podle šéfa vlády se teď už netříští názory premiéra, ministra zahraničí a prezidenta tak, jako tomu bývalo v minulosti. „Mezinárodní pozice se zlepšuje a naše prestiž v zahraničí roste,“ připojil.
„Nechci si hrát na vyšetřovatele. Jsem si vědom toho, že fakta prozatím ukazují daleko spíše na proruské separatisty než na ukrajinskou nebo ruskou vládu,“ uvedl prezident.
Zeman poradil investovat ve střední Asii
„Jsem rád, že jsme našli široké pole porozumění, i to z hlediska přístupu k novým trhům. Ať už například ve střední Asii nebo z hlediska zahraničních investic Jižní Korea,“ zmínil Zeman, pro kterého je ekonomické diplomacie stěžejním tématem. Podle něj by české investice měly proudit daleko víc do střední Asie, což je podle něj opomíjený region s velkým surovinovým bohatstvím. Na soupisce zemí s investiční prioritou Zeman zdůraznil Kazachstán, Turkmenistán, Ázerbajdžán, částečně Uzbekistán. A ukázal také na Čínu.
„Požadavek České republiky a nepochybně i Evropské unie bude postaven v tom smyslu, aby Rusko zastavilo dodávky zbraní pro ukrajinské separatisty. Musí to být první opatření ze strany Ruska na kterém Evropská unie postaví své aktuální stanovisko,“ oznámil premiér Sobotka.
Zeman neopomněl zhodnotit také kritickou situaci na Ukrajině poté, co tu byl na sklonku minulého týdne sestřelen malajsijský dopravní letoun s bezmála 300 lidmi na palubě. „Nechci si hrát na vyšetřovatele. Jsem si vědom toho, že fakta prozatím ukazují daleko spíše na proruské separatisty než na ukrajinskou nebo ruskou vládu,“ uvedl prezident, podle kterého je teď na východní Ukrajině nezbytný klid zbraní a co nejširší mezinárodní vyšetřování tragédie. Sankce odmítl jako neúčinné.
„Požadavek České republiky a nepochybně i Evropské unie bude postaven v tom smyslu, aby Rusko zastavilo dodávky zbraní pro ukrajinské separatisty. Musí to být první opatření ze strany Ruska na kterém Evropská unie postaví své aktuální stanovisko,“ oznámil premiér Sobotka. Česko by podle něj mělo podpořit uzavření takového příměří, které umožní pohyb mezinárodních expertů na místě katastrofy.
Zeman odmítl politické náměstky i Kalouskovy nepravdy
V domácí politice se prezident dotkl tématu služebního zákona, která čeká tento týden závěrečné projednávání v Poslanecké sněmovně. „Nepochybuji o tom, že služební zákon je jeden z nejdůležitějších zákonů roku. Možná vedle státního rozpočtu vůbec nejdůležitější,“ uvedl Zeman a dodal: „Pan Kalousek nemá pravdu, když tvrdí, že nám Evropská unie nehrozí sankcemi. Ona nám hrozí.“ Kde se prý jeho názor od vládního pohledu liší, je zřízení postů politických náměstků. „Pokládám je za absolutně zbytečné,“ řekl.
Prezident se také ostře vymezil vůči senátnímu návrhu zákona o Národním parku Šumava. „Pokusím se vládu přesvědčit, že tento zákon dává zeleným fanatikům příliš široké možnosti uplatnění,“ zmínil prezident. Na vládu chce přijít znovu například během závěrečného jednání o státním rozpočtu.