Krnáčová zbrzdila smlouvy na internetu. Do voleb nebudou

Krnáčová zbrzdila smlouvy na internetu. Do voleb nebudou
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Ani v září, které premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o prázdninách určil jako poslední možný termín, poslanci nakonec registr smluv nepřijmou. Zákon, podle nějž nebudou smlouvy uzavřené veřejnou správou platné, dokud se nezveřejní na internetu, zbrzdila legislativa ministerstva vnitra pod vedením náměstkyně Adriany Krnáčové. Ta ho koalici poslala začátkem září. Jenže podle politiků má norma stále řadu chyb.

Poté, co se koalice v červenci dohodla na tom, jak má registr smluv vypadat, se premiér Sobotka sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a duchovním otcem zákona Janem Farským (TOP 09 a STAN). Na společné schůzce si potvrdili závazný zářijový termín na projednání ve sněmovně. Úkol zapracovat změny do textu zákona, který má pouhých 11 paragrafů, dostala od politiků šéfka legislativního odboru na vnitru Adriana Krnáčová. Ta v minulosti vedla českou pobočku Transparency International a dnes je jedničkou hnutí ANO pro komunální volby v Praze.

„Byl jsem u premiéra v polovině července, když jí to zadával. Ona se tomu bránila, že to příliš nechce dělat. A výsledek tomu odpovídá. Za dva měsíce nezvládla upravit zákon o registru smluv. Udělala z toho spíš zákon o začerňování smluv,“ stěžuje si Farský.

Původní „kompromis“, který vnitro pustilo do světa, totiž počítal třeba s tím, že ve smlouvách bude možné začernit vše, co firma uzná za obchodní tajemství. Zákon by tak byl v podstatě zbytečný. A k tomu ho Krnáčové legislativci připravili administrativně i finančně velmi náročný. Od koaličních lídrů tak dostal stopku a muselo se začít znovu.

Sobotka: Zůstává řada otázek

Začátkem září proto vnitro připravilo několik variant úpravy. I ty však v koaliční radě narazily. „Návrh má stále řadu legislativních a praktických problémů, které nejsou vyřešeny. Systém zveřejňování smluv musí být funkční a nesmí dojít k právním problémům a ekonomickým škodám,“ řekl deníku ECHO24.cz k aktuální verzi zákona premiér Bohuslav Sobotka.

Podle něj se zatím stále nepodařilo rozlišit u státních a komunálních podniků ty informace, které nejde zveřejnit, protože by je mohla zneužít komerční konkurence.

Čím více se blíží podzimní volby, tím více si navíc ANO a ČSSD začínají průtahy s registrem smluv přehazovat jako horký brambor. Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Krnáčová pouze plní zadání Sobotky a Chovance, lidé blízcí vyjednávání ale dávají největší část viny právě Krnáčové. Co koalici spojuje, je odpor proti tlaku od aktivistů z Rekonstrukce státu.

„Ministerstvo vnitra se snaží vyhovět Rekonstrukci státu, výsledkem je ale řada nezodpovězených a často i nezodpověditelných otázek a právních či ekonomických rizik,“ shrnuje obavy Sobotka.

O osudu registru se rozhodne v úterý

Jisté je, že politici dělali přes léto vše pro to, aby nemuseli o registru smluv rozhodovat před komunálními volbami. Jeden test je ale přesto čeká. Poslanci Farskému totiž došla trpělivost a v úterý chce registr zkusit prosadit na pořad zářijové schůze.

„Je to jednoduchý zákon, o němž se debatuje už dva a půl roku. Každé ministerstvo se k němu vyjadřovalo několikrát. Pokud by tu byla vůle ho přijmout, tak už byl dávno přijat. Pokusím se to na plénu protlačit i přes odpor,“ prozradil Farský.

Ten před kolegy předstoupí s pozměňovacím návrhem, který mělo na základě zadání připravit vnitro, než si ho přetvořilo k obrazu svému. Zůstal by tak třeba odklad z registru pro malé obce nebo limit na zveřejňování faktur a objednávek až od 50 tisíc korun výš, například o vynětí ČEZ z registru ale není v původním kompromisu ani zmínka.

„Podle mého poslanci ten zákon ve skutečnosti nechtějí, i když se pod něj před volbami po desítkách podepisovali. Jen se obávají, aby se to neprovalilo už před komunálními volbami. Nejhorší je, že si to většina z nich napsala do volebního programu. I paní náměstkyně Krnáčová má v sobě tolik drzosti, že si to tam píše,“ uzavírá Farský.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz