1 ukrajinská krize

Klaus: Putin je v tom nevinně. Za to můžou soudruzi z EU a USA

„Rozeštvání Ukrajiny, rozehrání této karty, v žádném případě nezpůsobil Putin, to způsobili naši soudruzi v západní Evropě a ve Spojených státech,“ řekl k dění na Ukrajině exprezident Václav Klaus na přednášce Vysoké školy finanční a správní v pražském Kongresovém centru. Přednáška se konala 9. dubna.

Podle Klause je „v tom“ Rusko a Vladimir Putin nevinně. „Já jsem stoprocentně přesvědčen, že Putin je nešťastný z toho, do čeho byl zavlečen. Z jeho strany to byl vynucený tah, jak se říká v šachové terminologii,“ řekl na přednášce Klaus.

„Putin by byl šťastný, kdyby měl po veleúspěchu olympiády v Soči klid a mír. A on byl navlečen do téhle situace, která je neštěstím pro Rusko, neštěstím pro něho samotného a hlavně samozřejmě neštěstím pro Ukrajinu, pro lidi, kteří v ní žijí,“ pokračoval Klaus.

„Rozeštvat Ukrajinu a organizovat majdany byla cestička, jak Ukrajinu rozbít a jak vyvolat všechny tyto tendence, které tam teď probíhají,“ řekl Klaus.

Podle Klause je hlavním viníkem krize na Ukrajině západní Evropa a USA, kteří „s Ukrajinou hrají své hrátky.“ To, že změnu geopolitické situace vyvolalo Rusko v čele s Vladimirem Putinem Klaus odmítá s tím, že se jedná o „dětinský a nesmyslný názor“. Poukazuje právě na Západ a Spojené státy, které prý chtěly vyvolat konfrontaci s Ruskem a Ukrajinu požily jako „nebohý, smutný a nešťastný nástroj, jak toho dosáhnout.“

„Rozeštvat Ukrajinu a organizovat majdany byla cestička, jak Ukrajinu rozbít a jak vyvolat všechny tyto tendence, které tam teď probíhají,“ řekl Klaus.

Ukrajinskou krizi Klaus dále přirovnal k transformačním procesům, které v zemi probíhaly po pádu komunistického režimu. Podle něj Ukrajina tyto procesy nezvládla ani v rovině politické ani v rovině ekonomické. Klaus označil Ukrajinu za oběť, která je ale však sama v mnohém vina. „Jsem stoprocentně přesvědčen, že to bylo nešťastně rozehráno, stejně jako bylo nešťastně a stejnými silami rozehráno drama a krize na Ukrajině o dvě dekády dříve,“ řekl Klaus.

Exprezident Václav Klaus napsal následně spolu s Jiřím Weiglem pro Echo24.cz rozsáhlý text o krizi na Ukrajině a jejích příčinách. Čtěte zde: Zabraňme zplošťování debaty o Ukrajině, píše Klaus

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.