1 Nová studená válka

Kreml si platí evropské politiky, USA spouští rozsáhlé vyšetřování

, NOVÉ

Témata: , , ,

Americké tajné služby chystají rozsáhlé vyšetřování. Týkat se má nelegálního financování politických kampaní v Evropě, které má mít na svědomí Rusko. Kreml se údajně pomocí tajně posílaných peněz pokouší infiltrovat různá politická uskupení ve snaze lépe prosazovat své vlastní zájmy. Jak napsal The Telegraph, někteří britští poslanci označují vzniklou situaci za počátek nové studené války.

Ředitel amerických tajných služeb James Clapper se po výzvě Kongresu chystá prošetřit podezřelé financování politických stran napříč Evropou v posledním desetiletí. Důvodem byla slova některých britských poslanců, která za podmínky zachování anonymity přepsal britský deník.

„Je to skutečně nová studená válka. Přímo v Evropské unii můžeme pozorovat znepokojující důkazy o tom, že se Rusko snaží podkopat základy evropské jednoty pomocí celé řady zásadních strategických rozhodnutí,“ píše se v článku The Telegraph.

Rusové mají podle poslanců na svědomí celou řadu pochybných sponzorských darů stranám, které se v Evropě pokouší uspět za pomoci názorů namířených proti Evropě, NATO, ale i celkové myšlence soudržnosti unie. Cílem Kremlu je údajně zamezit rozšíření americké protiraketové obrany a také zrušit sankce namířené proti Rusku po obsazení Krymu.

Ačkoliv to zatím nikdo z oficiálních zaměstnanců tajných služeb nepotvrdil, vyšetřování by se mělo zaměřit zejména na krajně pravicové strany, jakým je Jobbik v Maďarsku, Zlatý úsvit v Řecku nebo francouzská Národní fronta. Ta měla roku 2014 obdržet od jedné z ruských bank půjčku ve výši necelých sedmi milionů euro.

Čtěte také: Le Penová usvědčena. Ruská půjčka 9 milionů eur byla odměna za Krym

K vyšetřování se vyjádřil i expert na ruskou propagandu Igor Sutjagin, zaměstnaný nyní v britských tajných službách. „Rusové pracují v šedé zóně, operují utajeně, často však v mezích zákona, tak aby předešli politickému skandálu. Jejich jasným cílem je ale oslabit pozici Evropské unie a zpochybnit působení NATO na kontinentu,“ prohlásil.

V Británii navíc budí podezření i vysílání Ruskem financované televizní stanice Russia Today. V poslední době se v jejím programu až příliš často objevovaly reklamní spoty, vychvalující lídra Labouristů Jeremyho Corbyna.

„Nikdo neříká, že Corbyn je na výplatní pásce Kremlu. Je ovšem zajímavé, že jeho názory se překrývají s tím, co tvrdí Vladimír Putin o konfliktu na Krymu. Možná se Rusko pomocí podobného televizního vysílání pokouší podpořit své snahy o anexi sousedních území,“ vyjádřil se k celé situaci Andrew Foxall z Institutu Henryho Jacksona, jenž se Ruskem také zabývá.

O tom, zda je Rusko skutečně výrazněji zapojeno do snah o rozvrat na kontinentě rozhodne až další práce tajných služeb. O tom, kdy bude celé vyšetřování Američanů dokončeno zatím Clapper odmítl hovořit. V nejbližších dnech tak analytici na diplomatickém poli neočekávají žádný výraznější útlum napětí.

Čtěte také: Rusko nám zdarma dodává rakety, tvrdí velitelé Hizballáhu

Ruská moderátorka: Putin válkou v Sýrii jen odvádí pozornost

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.