Sobotka se zastal Babiše: Lidi z Agrofertu mu nemůžeme vyčítat
Střet zájmů?
Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš se dočkal ve sněmovně zastání od předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) premiéra interpelovala kvůli přesunu lidí z Agrofertu, který Babiš vlastní, na ministerstva řízená jeho hnutím. Podle Sobotky takový přesun ale není nijak výrazný. Ale hlavně na něm nevidí vlastně nic špatného.
Sobotka v rámci sněmovní debaty připomněl, že hnutí ANO loni skončila na druhém místě a podílí se teď na vládní odpovědnosti. „Je obtížné vyčítat Andreji Babišovi, že hledá lidi a využívá sociální kontakty, které získal v okamžiku, kdy měl úplně jinou roli, a měl roli majitele Agrofertu. Čili on využívá ty sociální kontakty, které získal v této roli,“ zmínil premiér.
„Čili já tady nevidím nějaké systémové riziko, nevidím tady důkaz pro tvrzení, že by snad Agrofert začal ovládat nějakou významnou část státní správy.“
„Ve standardní politické straně bychom pravděpodobně při personální politice využívali sociální kontakty, které jsme získali v rámci standardní politické strany. Čili je to nová situace, ke které došlo, a tím, jak je Agrofert velký, tak to samozřejmě vytváří potenciální střet zájmů,“ uvedl předseda vlády. Podle něj ně důležité, aby potenciální střet zájmů nepřerostl v něco většího, co by mohlo poškodil i Českou republiku. Zatím proto ale důvod nenašel.
„Čili já tady nevidím nějaké systémové riziko, nevidím tady důkaz pro tvrzení, že by snad Agrofert začal ovládat nějakou významnou část státní správy nebo že by se snad snažil významnou část státní správy privatizovat,“ uvedl Sobotka. Podle něj není okruh lidí, kteří přešli do státní správy takový, aby to představovalo riziko, které bude muset sám jako premiér řešit.
Čtěte také: Klasický alibabišismus. Jsem jako vy, tryskáč nemám. Rád v něm lítám
Němcová, která předsedá sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru, ale vznesla několik argumentů. „Ve své odpovědi, pane premiére, jste nejmenoval všechny osoby, působící ve státní správě tak či onak dříve spojené s Agrofertem. Musím ještě říci, že vy jste mi napsal v té odpovědi, že mi uvádíte osoby, které mají bezprostřední vztah. Bezprostřední. A za tím slůvkem bezprostřední se může skrývat leccos,“ prohlásila.
Potom Němcová připomněla, že v Agrofertu v minulosti pracoval například ministr životního prostředí Richard Brabec nebo šéf resortu dopravy Antonín Prachař (oba ANO). Bývalou ředitelkou komunikace této firmy byla pak Soňa Křítková, která je nyní vede jako pověřená šéfka Ředitelství silnic a dálnic. Poslankyně ODS zmínila i vazby Agrofertu s politikou na lokální úrovni, když uvedla jméno pražské šéfky ANO Radmily Kleslové.
Faltýnek se za práci v Agrofertu omlouval...
Vicepremiér Babiš během debaty ve sněmovně nebyl, přispěly do ní ale někteří kolegové z jeho hnutí. „Já bych se především chtěl prostřednictvím pana předsedajícího zmíněným kolegům Stanjurovi a Němcové omluvit za to, že jsem si dovolil v podstatě celý svůj profesní život pracovat v zemědělství a posledních patnáct let ve skupině Agrofert,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
„Je mně opravdu moc líto, že Agrofert podniká v oblasti zemědělství, ale podíl Agrofertu, resp. jeho prvovýroby v rámci českého zemědělství, je zhruba dvě procenta - jenom pro informaci - ve vztahu k obdělávané ploše. Takže nechť každý z občanů naší země posoudí, jak velký konflikt zájmů máme,“ pokračoval Faltýnek. Exministr zemědělství Petr Bendl (ODS) ale kontroval s tím, že vliv Agrofertu v českém zemědělství je v jiných statistikách výrazně vyšší než zmíněná dvě procenta.
… Brabec vylíčil Babiše jako tvrdého šéfa
K řečnickému pultu přišel i ministr Brabec, ten se ale omlouvat za nic nechtěl. „Nebudu se omlouvat za to a považuji si za čest, že jsem šest let pracoval pro Agrofert. Řeknu vám, co mě to naučilo. Naučilo mě to řídit velkou firmu, mít odpovědnost za stovky lidí,“ zmínil s tím, že tak získal zkušenosti i pro ministerskou práci. „Prostě každý ministerský resort je dneska obrovská firma s obrovskou odpovědností, s obrovskými rozpočty a s tisíci nebo dokonce desítkami tisíc lidí,“ uvedl.
Tady nebyl ale vystoupení ministra Brabce ještě konec. Zmínil Babiše jako jednoho „z nejnáročnějších šéfů v tomto státě“. „Pracoval jsem pro něj opravdu sedm dní v týdnu, 365 dní v roce a tam se braly telefony ve dvě hodiny ráno i v neděli. A je to dobrá zkušenost, dámy a pánové,“ prohlásil. A byť má ve vládě na starosti životní prostředí, nikoli zemědělství, mluvil také o tom, že musí „vyklízet chlív po svých předchůdcích“.
„Nebylo by taky rozumné zakázat lidem z Agrofertu chodit k volbám? Co to tady děláte za kastaci?“
Do třetice se z ANO ozval také poslanec Jan Volný. „Na co my si to tady hrajeme? Vy tady kritizujete, že si pan Babiš přivedl lidi z Agrofertu? Vy tady tvrdíte, že do vlády a do ministerstev by měli chodit jenom političtí matadoři? Nebylo by taky rozumné zakázat lidem z Agrofertu chodit k volbám? Co to tady děláte za kastaci?“ posteskl si a dodal: „My přece chceme, aby tam byli schopní, pracovití, poctiví lidé. A jestli jsou deset let v nějaké politické straně nebo jsou nestraníci, ale jsou profíci, o to by nám přece mělo jít. Já jsem úplně zděšen tím, co tady dneska slyším.“
Němcová pak uvedla, že nemluvila o politicích z Agrofertu ve sněmovně. Ale že ji zajímala odpověď předsedy vlády na jejich přesun do státní správy. Protože jí nepřišla Sobotka odpověď dostatečná, chtěla si to nechat odhlasovat usnesením sněmovny. Pro něj se zvedlo ale jen 28 rukou. Z vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL nebyla ani jedna.