Vodní dům. Přirozeně působící stavba, částečně zapuštěná do terénu
Týdeník Echo
U obce Hulice nedaleko úpravny vody Želivka vyrostlo moderní návštěvnické středisko nazvané Vodní dům. Provozuje jej Český svaz ochránců přírody Vlašim a projekt jeho výstavby byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Operačního programu Životní prostředí.
V kontextu volné krajiny v okolí vodní nádrže Švihov byla stavba pojata jako jednoduchý přízemní objekt částečně zapuštěný do terénu. Z vnějšku má formu solitérní kamenné stavby stojící v krajině podobně jako hřbitovní zdi, kostely, hrady, statky nebo usedlosti. Právě takové, racionálně formulované, leč pro naše vnímání v krajině naprosto přirozeně působící objekty byly brány jako vzorové pro přístup k návrhu Vodního domu. Jeho autory jsou architekti z pražské kanceláře AND stojící také například za komplexní obnovou hospitální zahrady v Kuksu nebo expozice orlů v brněnské zoo.
Vodní dům je vymezen kamennými gabionovými stěnami na obdélném půdorysu. Uvnitř stěn stojí samotný dům a navazující atrium. Interaktivní expozice návštěvníkům představuje dvě tváře vody: vodu jako nezbytnou podmínku života, nenahraditelnou surovinu a vodu jako biotop pro rostliny a živočichy. Navržena je tak, aby učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování, jejichž iniciátorem je sám návštěvník.
V atriu domu lze umělé vodní toky, symbolizující řeku od pramene k ústí, ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků. Nerezová a betonová korýtka s proudící vodou jsou zasazena do dřevěné paluby. Křivky vodních korýtek a nerezové herní vodní prvky vytvářejí promyšlený kontrast k jednoduché architektuře domu.
Z atria lze vstoupit do vnitřní expozice domu nebo po subtilním ocelovém schodišti vystoupat na návštěvnickou naučnou stezku kolem expoziční nádrže, mokřadu, suchého poldru nebo třeba neobyčejné národní přírodní památky v podobě hadcové skalky.
Expozice uvnitř Vodního domu vás provede postupně pěti přehlednými sekcemi od vodního mikrosvěta po koloběh pitné vody. V přednáškovém sále jsou umístěny vzácné originály nástěnných maleb od neznámého autora z doby Karla IV. Pocházejí ze zatopeného kostela sv. Jana Křtitele, který stál v Dolních Kralovicích, obci zbourané z důvodu výstavby vodní nádrže Švihov v letech 1968–1975.