1 Kontrola živnostnice z televize

Neznal jsem ji, tak jsem ji nechal prověřit, přiznává šéf úřadu

NOVÉ

Čtvrteční televizní vystoupení přineslo Petře Fenclové z Domažlic již za dvanáct hodin kontrolu z úřadu. V ČT vystoupila proti elektronické evidenci tržeb, kterou chystá ministerstvo financí. Podnikatelku hned ráno prověřovala okresní správa sociálního zabezpečení. Její ředitel Jindřich Kohout v rozhovoru pro deník ECHO24.cz připustil, že dal pokyn k prověření Fenclové právě na základě jejího vystoupení v pořadu České televize. Její kritika EET ho ale prý nezajímá. Mělo jít o běžnou praxi.

Poslal jste k Petře Fenclové kontrolu poté, kdy ve čtvrtek v pořadu České televize kritizovala elektronickou evidenci tržeb?

Ano i ne. Já ráno dostávám monitoring, kde se o nás píše. A v něm jsem dostal i přepis toho pořadu v České televizi. Zjistil jsem, že tam mluvila podnikatelka z Domažlic, kterou ale neznám. Projel jsem evidenci úřadu a ona tam nebyla. Tak jsem řekl kolegyni, ať se tam skočí podívat.

To je standardní? Že večer někdo mluví v televizi a ráno na něj přijde kontrola?

Já bych to nenazval kontrolou. Naše zaměstnankyně jen měla zjistit IČO, podle toho hned vidíme, jestli k nám ten podnikatel patří. Musíme ověřit, jestli podniká načerno, nebo je jen hlášený jinde. Je to rutina.

Na IČO jste se paní Fenclové mohli zeptat, ne ho opisovat ze dveří…

Tam ale nebylo proč s ní mluvit. Zjistíme si IČO, dáme ho do databáze a hned víme, jestli je u nás ten člověk evidován, nebo nikoliv.

Je rutina i to, že začnete prověřovat jen pár hodin poté, kdy z televize zjistíte, že by něco nemuselo být v pořádku?

Ano, to je naše práce.

V životě by mě nenapadlo, že to takhle dopadne. Ale ta paní se i ve studiu chovala poměrně agresivně. Možná je trochu paranoidní.

Souvisela kontrola s tím, co paní Fenclová říkala v pořadu o elektronické evidenci tržeb?

Bylo to kvůli tomu pořadu, jinak bychom se o ní nedozvěděli. Ale vůbec to nesouvisí s tím, co říkala. To se nás netýká. EET pro nás není nijak zajímavé, to se řeší jinde. My jsme pouze prověřili, jestli je u nás hlášená. Zjistili jsme, že je hlášená v Plzni, a tím to pro nás končí.

Jste členem hnutí ANO?

Ne. nejsem ani jejich voličem. I když teď jsem slyšel o elektronické evidenci tržeb mluvit někoho v rozhlasu a myslím, že to bude mít smysl. Podnikatelé budou mít stejnou pozici.

Postupoval byste příště stejně? Je to opravdu standardní, prověřovat někoho na základě vystoupení v televizi?

V životě by mě nenapadlo, že to takhle dopadne. Ale ta paní se i ve studiu chovala poměrně agresivně. Možná je trochu paranoidní. Ano, postupoval bych stejně.

Více o případu živnostnice: Kritizovala Babiše. Ráno na živnostnici přišla tajná kontrola

Čtěte také: ‚Zpracovávali mě ve stylu StB.‘ Řezníka Havlíčka mrazilo

Nový modrý pták navyšoval daně, vykřikoval Babiš v debatě

Více o chystané novince EET čtěte v aktuálním vydání týdeníku Echo.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.