Ve Slavjansku vybuchují bomby, v Mariupolu hoří letiště

Boje na východě Ukrajiny

Ve Slavjansku vybuchují bomby, v Mariupolu hoří letiště
Dým nad Slavjanskem Foto: Euromaidan PR
Svět

Echo24

Novými přestřelkami ve Slavjansku a údajným útokem na letiště v Mariupolu začal další týden proruského povstání na východě Ukrajiny. Prezident Petro Porošenko chce ozbrojené operace ukončit. Podle zpráv na Twitteru ve Slavjansku vybuchují bomby a v Mariupolu na jihu Doněcké oblasti prý hoří terminál letiště i sousední vojenská posádka.

Slavjansk je považovaný za hlavní baštu proruských radikálů, v pondělí ráno město probudily exploze v centru. Podle Vladislava Selezňova, mluvčího štábu „protiteroristické operace“ ukrajinské armády, městem projíždějí nákladní automobily s minomety na korbě a snaží se ostřelovat pozice vojáků v okolí města. V areálu jednoho z místních kostelů údajně povstalci instalovali dělostřeleckou baterii.

V Mariupolu podle zpráv očitých svědků hoří budova místního letiště a objekty v areálu sousední vojenské posádky. V okolí se ozývají dávky ze samopalů. Bližší podrobnosti o bojových akcích ukrajinská média nepřinesla. Armádní veleni bojové operace v Mariupolu popírá, zprávy o útoku povstalců na letiště jsou prý pouhou propagandou separatistů.

Nový ukrajinský prezident Porošenko se v neděli vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny. Zbraně by podle jeho plánu měly utichnout v tomto týdnu. Separatisté ale podle ruských médií zareagovali na prezidentova slova s nedůvěrou. Protože jsou pod trvalou palbou vládních sil, pokračují prý v mobilizaci a výcviku dobrovolníků.

Čtěte také: Ukrajina má prezidenta. Jeho nabídku ke smíru povstalci odmítli

Podle ruských médií byli na Ukrajině propuštěni dva reportéři ruské televizní stanice Zvezda, které v pátek u Slavjanska zadrželi bojovníci Národní gardy. Novináři byli údajně podezřelí, že shromažďují informace o postavení jednotek ukrajinské armády. Podle mluvčího stanice Zvezda ale přijeli na Ukrajinu informovat o Porošenkově inauguraci. V noci na pondělí byli novináři propuštěni, oznámil to moskevský rozhlas.