1 Trestní oznámení na 408 milionů

Babišův náměstek udal policii jiného Babišova náměstka

EXKLUZIVNĚ

Případ Válková-Štern, kdy náměstek podal trestní oznámení na svou ministryni, není unikátní. Na ministerstvu financí, vedeném Andrejem Babišem, nyní první náměstek Lukáš Wagenknecht pověřil právní oddělení, aby podalo trestní oznámení na náměstka pro rozpočet Jana Gregora.

Trestní oznámení se týká provozu informačního systému Státní pokladna, do nějž už celkově ministerstvo financí investovalo 4,9 miliardy korun. Trestní oznámení se týká částky 408 milionů korun na provoz toho systému, v němž se sestavuje státní rozpočet a řídí veřejné finance.

„Je pravda, že pan Horáček (právní odbor ministerstva financí, pozn. red.). podal trestní oznámení na náklady, které vznikly v souvislosti s provozováním Státní pokladny,“ potvrdil deníku ECHO24.cz ministr financí Andrej Babiš.

Trestní oznámení vychází z kontrolní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu z roku 2013. NKÚ tvrdí, že ministerstvo financí při uzavírání smluvních dodatků k provozu Státní pokladny porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek.

Ze zprávy NKÚ
„MF neprovedlo zadávací řízení před uzavřením dodatků č. 1 až 5 ke smlouvě o dodávce IISSP ani před uzavřením smlouvy o poskytování služeb ze dne 3. listopadu 2010, čímž postupovalo v rozporu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. Účetnictví MF v účetním období 2009 nebylo úplné ve smyslu zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, neboť MF v tomto období nevedlo v účetnictví licence v hodnotě 157 715 tis. Kč.,“ stojí ve zprávě NKÚ. „MF nepostupovalo v souladu se zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), když dodavateli IISSP poskytlo v roce 2011 dvě zálohy v celkové výši 248 776 tis. Kč na období delší než jedno čtvrtletí a když jejich část ve výši 159 676 tis. Kč nevyúčtovalo ke konci rozpočtového roku, tj. k 31. prosinci 2011. Poskytnutí zálohových plateb dodavateli IISSP v částce 159 676 tis. Kč k 31. prosinci 2011 MF neuvedlo v závěrečném účtu kapitoly 312 Ministerstvo financí za rok 2011,“ uzavírají ve zprávě kontroloři.

Trestní oznámení míří na neznámého pachatele, ale zároveň jsou k němu přiloženy referátníky, z nichž jasně vyplývá, kdo by měl být za zakázku zodpovědný. Za první část dodatků z roku 2009 to byl náměstek ministra financí za ODS Zdeněk Zajíček. V roce 2011 pak náměstek pro rozpočet Jan Gregor.

Zajímavé je, že trestní oznámení nepodal v roce 2013 NKÚ, když kontrolu dokončil. Podle zákona má totiž povinnost to udělat, pokud tam trestný čin vidí. Ten ale zjevně uviděl až teď Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht.

Babiš: Nyní je to věc policie

„Podle názoru našich právníků vznikla povinnost udělat to trestní oznámení. Určitě to není problém proti panu Gregorovi. Tu kauzu detailně neznám. Vím, že tam bylo nějaké výběrové řízení ne úplně podle pravidel. Byla tam porušena rozpočtová pravidla. Ale to je věc policie, co bude s tím řešit. Myslím si, že to bylo za pana náměstka Zajíčka,“ dodal pro ECHO24.cz ministr Babiš.

Jan Gregor i Lukáš Wagenknecht odmítli spor o zakázku komentovat a odkázali na právní odbor úřadu. Podle informací ECHO24.cz se Babiš dozvěděl o trestním oznámení, které míří na jeho současného náměstka až po jeho odeslání na policii.

Tendr na státní pokladnu vyhrála v roce 2008 firma IBM. Jejími partnery byly Hewlett-Packard, Logica a SAP Česká republika. Zakázka měla původně stát 2,19 milairdy korun, její objem se pak ale dalšími smlouvami rozšiřoval, protože se do systému zapojilo více státních institucí. Konečná cena zatím vychází na zhruba 4,9 miliardy korun.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.