1 RUSKÁ LEGISLATIVA

5 nejabsurdnějších nápadů ruských zákonodárců

,

Nedávná série návrhů zákonů v ruské Státní dumě je tak bizarní, že Rusové nevědí, jestli mají plakat nebo se smát, napsala agentura AFP. Nabízíme pět nejabsurdnějších nápadů. Některé přitom překvapivě prošly!

Zákaz sprostých slov

I když některé návrhy zákonů nemají šanci projít, jiné si vedou lépe. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákaz klení a používání sprostých slov ve filmech, divadle a výtvarném umění; v platnost vstoupí 1. července. Tyto iniciativy přicházejí v době nové vlny protizápadní propagandy a krvavé krize na Ukrajině. 

Žádná cizí slova!

Z podobného myšlenkového hnízda je i návrh zakázat používání cizích slov. Silně připomíná nechvalně známou „protikosmopolitní“ kampaň Stalinovy éry, která se snažila vykořenit vše, co zavánělo buržoazií a buržoazními manýry. Tento návrh na své případné schválení teprve čeká.

Stejné boty pro všechny

Jeden poslanec dumy například před časem navrhl zavedení oficiálních norem pro obuv. Odůvodnil to tím, že vysoké podpatky i ploché „balerínky“ jsou škodlivé pro ženské zdraví. „Když jsem slyšela o zákazu tenisek a vysokých podpatků, nešlo mi to na rozum,“ řekla AFP sedmnáctiletá Moskvanka Jelizaveta Krasnopěvcevová. „Nenapadlo by mě, že se dá dosáhnout takové úrovně hlouposti. Nejde přece zavést podobné zákazy na všechny lidi," dodala. 

Jste žena pod 40? Zapomeňte na cigarety

Ivan Nikičuk, poslanec za komunistickou stranu, vášnivě hájil návrh zakázat kouření ženám mladším 40 let a za přítomnosti dětí mladších 14 let. „Nechceme zakázat všechno,“ řekl sedmdesátiletý poslanec AFP. „Chceme za sebou jen nechat zdravou generaci." 

Konec potratům

Poslankyně za vládní stranu Jednotné Rusko Jelena Mizulinová už předložila tolik kontroverzních návrhů včetně zákazu potratů a náhradního mateřství, že Rusové spustili online petici požadující prověření jejího duševního zdraví. „Není tajemstvím, že Jelena Mizulinová, šéfka výboru Státní dumy pro záležitosti rodin, přichází s čím dál tím absurdnějšími návrhy,“ uvedla petice, kterou už podepsalo více než 100.000 lidí. „Žádáme proto, aby ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo své nejlepší odborníky a posoudilo její duševní zdraví. Duševně nemocní lidé nemají ve Státní dumě co dělat," dodala petice. 

Jak z toho ven?

Iniciativy, nad nimiž soudní vrtí hlavou, podle kritiků odrážejí vážnou krizi idejí v zemi, kde úřady nedovolí žádný disent. „Poslanci vlastně nemusí psát normální zákony: Všechno, co by mělo projít, do Státní dumy posílá Kreml nebo vláda,“ napsal deník Moskovskij komsomolec. „Jedinou nadějí je, že Kremlu jednou dojde trpělivost a Státní duma dostane ke schválení zákon, který poslancům zakáže navrhovat zákony," zažertoval list. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.