2 ZÁNIK MAYů

Mimozemšťané to nebyli. Civilizaci Mayů zničilo dlouhé sucho

, NOVÉ

Zkázu mayské civilizace způsobilo dlouhé období sucha. Vyplývá to z výzkumu vědců texaské univerzity Rice, kteří již známou teorii podložili novými důkazy. Získali je rozborem vzorků z Velké modré jámy, zatopeného závrtu u pobřeží Belize. Informovala o tom CNN. 

„Když přijdou velká sucha, začnou také hladomory a nepokoje,“ vysvětlil důsledky suchého období pro Maye jeden z autorů studie profesor Andre Droxler.

Vědci porovnávali poměr titania a hliníku v usazeninách. Ten je totiž ovlivněn množstvím srážek. Více titania znamená více srážek. Z výsledků analýzy vzorků vyplývá, že v období mezi 9. a 11. stoletím postihlo oblast poloostrova Yucatan sucho. A právě v tomto období také zanikla většina mayských měst.

Hledání příčin zániku civilizace známé pokročilými znalostmi astronomie a zemědělství zaměstnává vědce z různých oborů desítky let. Existují různé teorie - počínaje přírodními katastrofami a konče zásahem mimozemšťanů. Někteří 'mayologové' tvrdí, že civilizace se vyčerpala vleklými válkami, jiní tvrdí, že zkolaboval náboženský a politický systém.

To, že krach Mayů způsobilo sucho tvrdil také jiný tým vědců před dvěma roky na základě analýzy 2000 let starého krápníku. Z jeho složení poznali, že v regionu na konci prvního tisíciletí výrazně ubylo srážek.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.