3 Židovské hlídky

Londýn stráží židovské hlídky. Chrání hlavně muslimy

, NOVÉ

V některých ulicích Londýna, zejména v muslimské komunitě, dohlíží na pořádek speciální ultraortodoxní židovské hlídky. Jen v minulém roce pomohly policii k zatčení 197 lidí, třebaže jsou hlídkující dobrovolníci neozbrojení a nedisponují pravomocí zatýkat. Jejich činnost nyní oceňuje i americký ministr zahraničí John Kerry.

Charedim je výraz označující příslušníky ultraortodoxního judaismu, jejichž významná komunita se nachází ve čtvrti Stamford Hill v severním Londýně. Právě zde byla v roce 2008 v reakci na vzrůstající kriminalitu založena speciální jednotka nazvaná Shomrim, což hebrejsky znamená hlídka či stráž, vysvětluje izraelský deník The Haaretz.

Hlavním smyslem těchto dobrovolných hlídek je zamezit vloupání, vandalismu, přepadávání, domácímu násilí i antisemitským útoků. Aktuálně je ale hlavním úkolem londýnských Shomrim ochrana muslimského obyvatelstva.

V květnu roku 2013, kdy byl v Londýně dvojicí islámských extremistů zavražděn voják Lee Rigby, vzrostly v hlavním městě Británie antimuslimské nálady. Městská rada v Hackney proto hlídky Shomrim kontaktovala a poprosila je o důkladnější dozor nad muslimskými obydlími a mešitami. Nyní, v důsledku vzrůstajících aktivit organizace Islámský stát, je jejich práce ještě smysluplnější.

Uši a oči londýnské policie

Londýnská policie se sice zpočátku aktivit Shomrim obávala, dnes s nimi ale úzce spolupracuje. Dokonce jim poskytuje potřebný výcvik i speciální výstroj, například vesty, píše The Times of Israel. ,,Mají velmi dobře organizované sousedské hlídky,“ vysvětluje policista Andy Walker a upozorňuje na to, že jsou prakticky očima a ušima policie.

Záslužnou činnost Shomrim ocenil dokonce i ministr zahraničí USA John Kerry. Ten členy pochválil za jejich pozoruhodnou odvahu. Historie hlídek Shomrim však sahá daleko do minulosti. V Americe se začaly objevovat již v sedmdesátých letech minulého století, upozorňuje Jewish Business News.

Čtěte také: 'Šaríjská policie' odrazuje Němce od alkoholu a gamblingu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.