1

Zemřel divadelní herec a pedagog Miloš Kročil

NEKROLOG

Ve věku nedožitých 73 let zemřel v úterý 28. října herec a pedagog Miloš Kročil. Svůj profesní život zasvětil Městskému divadlu Brno, kde působil více než tři desetiletí. Absolvoval JAMU, kde také do současnosti přednášel.

Herec a pedagog Miloš Kročil přišel do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků v roce 1965 po absolvování JAMU. Tuto brněnskou scénu už neopustil. Divákům se zapsal hned řadou významných rolí. V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let patřil k nejobsazovanějším hercům souboru. Za svoji hereckou kariéru ztvárnil ve více než 130 inscenacích na úctyhodných 150 postav a charakterů (např. Tiberge z Manon Lascaut nebo Shakespearova Hamleta).

Od roku 1995 zastával v Městském divadle Brno také funkci zástupce ředitele ve věcech uměleckých, a to až do roku 2004. Podílel se i na tvorbě divadelního měsíčníku Dokořán.

Členem hereckého souboru byl až do roku 2010, kdy odešel do důchodu. Na jevišti se však nepřestával objevovat v inscenacích jako Betlém či Cikáni jdou do nebe.

Věnoval se také publikační činnosti, vydal knihy Umění vyprávět a Na počátku bylo slovo. Do posledních dnů působil mimo jiné v Českém rozhlase a na JAMU, kde byl oblíbeným pedagogem.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.