Maskáče ani zelená mikina do sněmovny nepatří. Vědí to ale noví poslanci?

Jak se obléct do sněmovny?

Maskáče ani zelená mikina do sněmovny nepatří. Vědí to ale noví poslanci?NOVÉ 3
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Zelená mikina s kapucí ani maskáčové kalhoty do sněmovny nepatří. Třebaže pro Poslaneckou sněmovnu platí stejně přísný dress code jako pro diplomatická jednání, ne všichni poslanci, jejich asistenti nebo návštěvníci se tímto pravidlem řídí. Na druhou stranu jim za jeho porušení nehrozí žádné pokuty. V nejhorším případě by jim mohl být zakázán vstup.

„Přísný dress code platí pochopitelně pro všechna diplomatická jednání a zahraničněpolitické oficiální kontakty a v tomto duchu jej lze přeneseně použít i pro sněmovní jednání. Na druhou stranu není jeho dodržování pod sankcemi, záleží proto hlavně na uvážení jednotlivých osob,“ uvedl pro Echo24 Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dalo by se předpokládat, že si každý uvědomuje, jak vhodně by se měl do Poslanecké sněmovny obléknout. Opak je ale bohužel pravdou. Důkazem pro to je středeční školení budoucích poslanců a asistentů v Poslanecké sněmovně. Bývalý poslanec Jiří Koubek (TOP 09) během něj vyfotil muže, který sedí v poslanecké lavici v maskáčových kalhotách.

Novinářka Eva Paseková označila za muže v maskáčích Mariana Bojku, nově zvoleného poslance za SPD. Ten to ale pro Echo24 razantně odmítl. „Nebyl jsem to já. Jsem staršího věku a vím, jak se do Poslanecké sněmovny obléct. Měl jsem na sobě oblek. Zrovna jsem si ho svlékl, uložil do skříně a jedu domů. A věřte mi, že ne v maskáčích,“ uvedl. Identitu muže se zatím nepodařilo zjistit. Tomio Okamura pro Blesk napsal, že muže nezná a že to rozhodně není nikdo z SPD.

To, že by muž mohl patřit k Pirátům, kteří jsou ve sněmovně také nováčky, odmítla mluvčí strany Karolína Sadílková. Nově zvolený poslanec za tuto stranu Mikuláš Ferjenčík pro Echo24 dodal, že si maskáče ve sněmovně „svou cílovou skupinu podle něj najdou, ale že to bude jiná skupina lidí než cílovka Pirátů“. Současně uvedl, že se o „ústrojovou nekázeň“ poslanců Pirátské strany neobává. „Žádný pokyn k oblékání jsme nevydávali. Naši poslanci jsou dospělí a svéprávní lidé, kteří to snad zvládají v rámci společenských konvencí,“ uvedl Ferjenčík.

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš však na Facebooku sám přiznal, že formální oblečení není jeho silná stránka. Před návštěvou prezidenta v Lánech na Facebooku uspořádal anketu, v níž mohli lidé hlasovat pro to, jakou kravatu by si měl obléct. O pár dní později pak přidal další příspěvek, jak si kupuje kravaty do zásoby.

Muž v maskáčích každopádně vzbudil vlnu pohoršení. Kritizoval ho i nově zvolený a současně nejmladší poslanec za TOP 09 Dominik Feri. „Hele, teď vážně. Do jednacího sálu, na výbory a komise by se mělo chodit aspoň trochu slušnějc. Já jsem teď na volební komisi, nemám oblek a kravatu, ale chinos, sako a svetr. Nikdo není pobouřenej,“ napsal na Facebook.

Vlnu kritiky ale vyvolala třeba také někdejší místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová Pokorná (ANO), která v roce 2014 řídila poslaneckou schůzi v zelené mikině s kapucí. Komentář si tím vysloužila třeba od Miroslava Kalouska (TOP 09) v reakci na to, že se Jermanová zasadila o zákaz nalévání alkoholu v restauracích sněmovny po dobu jednání. „Regulace by měla být i v dalších projevech, například v oblékání… Ono vydržet sledovat paní místopředsedkyni, jak se marně snaží řídit schůzi oblečená v mikině s kapucí, aby někdo tohle vydržel střízlivý, vyžaduje velké sebeodříkání,“ řekl Kalousek.

Podle Žambocha platí, že se personál sněmovny v první řadě snaží osobě, která přijde do sněmovny nevhodně oblečená, domluvit, aby sama situaci pochopila. „Ale kdyby ta osoba nedbala na nějakou domluvu, v tom případě by to byla práce pro ochrannou službu,“ dodal.

Slušně oblečení musí být i návštěvníci a novináři

V minulosti přitom musel tiskový odbor Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR několikrát upozorňovat novináře, v čem je vhodné chodit do sněmovny. Upozornění vydal třeba v létě roku 2007 a 2011. „Všechny osoby v sandálech, krátkých kalhotách, tričkách, čepicích či v jinak nevhodných oděvech budí pohoršení,“ uvedl v tiskové zprávě Žamboch.

„Pokud jde o návštěvníky Sněmovny, tak interní předpis zcela jasně stanoví zákaz vstupu osob ve společensky nevhodném oblečení, což se týká například v létě i krátkých kalhot či tílek bez ramínek apod., ale zase je diferencovaný přístup k okruhu posuzovaných osob. Pokud přijde na organizovanou návštěvu skupina školních dětí, určitě budou nároky na jejich oblečení posuzovány jinak než v případě návštěvy, která v době sněmovního jednání míří za někým z poslankyň a poslanců do prostor bezprostředně souvisejících s hlavním jednacím sálem,“ dodal Žamboch.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Starostové jedou za Zemanem. Chtějí vědět, proč si bere občany za rukojmí

Piráti ani ČSSD do „demokratického bloku“ nevstoupí. S díky odmítli

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články