Vyjednávání ON-LINE: Bylo by dobré mluvit i s Babišem, řekli piráti po jednání s ANO

Povolební situace on-line

Vyjednávání ON-LINE: Bylo by dobré mluvit i s Babišem, řekli piráti po jednání s ANOAKTUALIZUJEME
Předseda pirátů Ivan Bartoš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Víkendové volby zcela změnily politickou situaci v Česku. Vítěz voleb je jasný – Andrej Babiš a a jeho hnutí ANO. Jaké jsou důsledky výsledků voleb? Kdo usedne ve vládě? Situaci sledujeme druhý den on-line.

20:45 ANO ohlásilo konec jednání s STAN a TOP 09
„Tam už není co řešit. Oni mají v podstatě minimální počet poslanců. K nám se chovají nepřátelsky,“ řekl Babiš.

18:07 Bylo to pozitivní schůzka s pozitivní atmosférou, uvedli vyjednavači ANO
„Řešili jsem čistě sněmovní záležitosti, řekli nám jaké mají představy v jakých výborech by měli figurovat, třeba na postu předsedy, mají zájem o post místopředsedy sněmovny, bavili jsme se o věcných tématech a programových průnicích a programových shodách,“ uvedl po schůzce vyjednavač za ANO Radek Vondráček. Cílem schůzky prý nebylo přesvědčit piráty, aby šli s ANO do vládní koalice, dodal Vondráček. O tom, zda ho piráti podpoří do čela sněmovny uvedl, že konkrétní odpověď nedostali.  Šéf pirátů Bartoš řekl, že o tom bude klub jejich poslanců teprve jednat.

17:56 Příště jednání i s Babišem
Šéf pirátů se vyjádřil o tom, zda je zástupci ANO lákali do pozice. „Tento bod jsme vyřešili velmi rychle,“ uvedl. Podle něj si s ANO vyjasnili určité neshody o kterých se mluvilo v médiích. „Rád bych se sešel s panem Babišem, myslím, že by to bylo dobré,“ řekl Bartoš.

17:36 Piráti se s ANO shodují v 15 z 20 bodů
Předseda pirátů Ivan Bartoš po schůzce sdělil, že se strany během jednání soustředily hlavně na programové průsečíky, piráti by chtěli místopředsedu poslanecké sněmovny a předsedu bezpečnostního výboru. „Myslím si, že ta schůzka byla přínosná, že se i vyjasnily spíše přes média nějaké neshody,“ uvedl Bartoš. Změna jednacího řádu sněmovny by měla zahrnovat pouze zkrácení pauzy jednacího klubu pro jednání na dvě hodiny.

17:20 Šéf pirátů řekl, o čem se chce bavit se zástupci ANO
„Chceme vysvětlit svoji pozici po volbách, která se odvíjí od naší povolební strategie, a máme programové priority, převážně protikoruční, o kterých se chceme bavit,“ řekl Ivan Bartoš. „A ačkoli to vypadá, že tady skončíme v opozici, tak si myslíme, že ty průsečíky v té oblasti třeba digitalizace a boje proti korupci tam jsou a chceme najít,“ dodal.

15:40 Ivan Bartoš odmítá, že se nechce setkat s ANO
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš zveřejnil na svém facebookovém profilu SMS, kterou zaslal předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Reaguje tím na údajně neslušnou SMS z dnešního rána. „Dobré ráno pane předsedo. V tisku jsem se dočetl, že se domníváte, že se Piráti s ANO setkat nechtějí. To nikde nezaznělo. Předevčírem jsem Vám v SMS poslal návrh možných termínů, ke kterému jste mě vyzval v rámci SMS s gratulací (středa odpoledne, či čtvrtek dopoledne). Platí stále ona výzva? Máte případně jinou představu, či navrhovaný termín? Díky za info i Váš čas. Ivan Bartoš.“

13:55 Andrej Babiš na odpolední schůzku s Piráty nepřijde
Důvodem je podle serveru Novinky předchozí sms komunikace s předsedou Ivanem Bartošem. Babiš mu prý důvody nesdělil. „Já jsem s panem Babišem nemluvil,“ konstatoval ve středu před Sněmovnou lídr Pirátů. Místo předsedy ANO tak bude za hnutí vyjednávat poslanec Radek Vondráček a brněnský primátor Petr Vokřál. „Čtu tady rozhovor pana Bartoše, tady říká: Nemá smysl jednat s ANO, kde jsou pan Faltýnek s panem Babišem momentálně stíháni. Pan (místopředseda Jakub – pozn. red) Michálek říká, že máme být ve vězení. Nechceme jim dělat stres, a tak jsme nominovali pana Vokřála a Vondráčka,“ prohlásil podle serveru Babiš. Piráti by podle něj měli „absolvovat kurz slušného chování“.

12:15 Koho podpoří ve volbě šéfa Sněmovny, rozhodnou Piráti v sobotu
Širší vedení Pirátů rozhodne v sobotu o tom, zda jejich poslanci podpoří ve volbě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka z ANO, nebo šéfa občanských demokratů Petra Fialu. Ze dvou kandidátů vybere i svého zástupce do funkce místopředsedy dolní komory. Po středeční schůzce s vyjednávacím týmem ODS to novinářům řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. S ODS se Piráti shodli na tom, že není třeba měnit jednací řád Sněmovny, jak o tom mluví vítězná strana voleb, hnutí ANO. „Určitě řada věcí se dá řešit na úrovni gentlemanské dohody,“ myslí si Bartoš. K úpravám jednacího řádu je podle něho třeba zaujmout citlivý přístup. „Došli jsme ke shodě, že obě strany si myslí, že změny jednacího řádu nejsou na místě,“ řekl po jednání Fiala.

11:25 Zeman vyhlásil senátní volby na Trutnovsku na 5. a 6. ledna
Případné druhé kolo by se uskutečnilo o týden později, konalo by se tak souběžně s prvním kolem prezidentské volby. Na Trutnovsku tak lidé v lednu patrně půjdou k volbám třikrát, včetně očekávaného druhého kola prezidentské volby. Dosavadní senátor na Trutnovsku Jiří Hlavatý (ANO) byl o víkendu zvolen do Sněmovny, mandát v horní komoře Parlamentu mu tak zanikl.

11:15 Prezident se příští týden sejde se zástupci ANO, ODS a Pirátů
Miloš Zeman se příští týden sejde na zámku v Lánech se zástupci hnutí ANO, ODS a Pirátů. Již 31. října se sejde s Andrejem Babišem a s kandidátem hnutí na předsedu Sněmovny za ANO Radkem Vondráčkem. Den poté dorazí do Lán zástupci ODS, 2. listopadu se uskuteční schůzka s představiteli Pirátů. 6. listopadu přijedou do Lán představitelé SPD, den po nich zástupci KSČM. V závěrečném týdnu před svoláním ustavující schůze Sněmovny zamíří do Lán postupně od pondělí do čtvrtka představitelé ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN).

10:50 Předsednictvo SPD navrhlo Tomia Okamuru na místopředsedu Sněmovny
Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie navrhlo svého šéfa na funkci místopředsedy PS. Na předsedu poslaneckého klubu předsednictvo schválilo místopředsedu hnutí Radima Fialu. Okamura to ve středu řekl v České televizi. Klub bude mít první schůzku ve čtvrtek odpoledne. Místopředsednický post ve Sněmovně SPD chce podle Okamury kvůli prosazování programu hnutí. „Já jsem nabídku předsednictva hnutí přijmul,“ řekl k návrhu předseda. Zopakoval, že na funkci předsedy Sněmovny SPD podpoří Radka Vondráčka za ANO.

10:30 Piráti ještě řeší, zda podpoří do čela PS Vondráčka, či Fialu
Nominace Radka Vondráčka (ANO) a Petra Fialy (ODS) na předsedu funkci předsedy Poslanecké sněmovny jejich stranami ještě musí projednat poslanecký klub Pirátské strany. Při příchodu na dopolední jednání s ODS to ve středu řekl šéf strany Ivan Bartoš. Zmínil však, že Vondráček jako dosavadní místopředseda komory už má s jejím vedením zkušenosti. Piráti se také domluvili na tom, že odpoledne absolvují jednání s ANO, na kterém podle Bartoše pravděpodobně bude chybět šéf hnutí Andrej Babiš.

Čtěte také: Důsledky voleb: ODS žádá pro Fialu post šéfa sněmovny, ANO se sešlo s TOP 09

Sorry jako. Do vlády s Babišem se nikdo nehrne

Plán Hradu: sestavit koalici Babiše, Okamury a přeběhlíků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.