Tyto volby nejsou zásadní, míní Zeman. Účast je ale vysoká

VOLBY DO SNĚMOVNY

Tyto volby nejsou zásadní, míní Zeman. Účast je ale vysokáAKTUALIZOVÁNO 17
Domov
Sdílet:

Voliči po celé České republice rozhodují o tom, jaké složení bude mít nová sněmovna, a tím i budoucí vláda. A podle komisařů byl o volby první den vyšší zájem než před čtyřmi lety. Krátce po otevření volebních místností volil exprezident Václav Klaus, který podpořil ODS, za kterou kandiduje jeho syn. V Průhonicích u Prahy odevzdal hlas favorit voleb Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman řekl, že tyto volby nepovažuje za zásadní a prozradil svou strategii po volbách: možnost sestavit vládu nabídne vítězi a zasedání sněmovny svolá s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu ústava umožňuje.

ON-LINE REPORTÁŽ

22:00 První den voleb je u konce
Ve 22 hodin se volební místnosti napříč Českou republikou uzavřely. Hlasování bude znovu pokračovat v sobotu od 8 do 14 hodin. Poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů. Náš on-line přenos bude pokračovat znovu s otevřením volebních místností v sobotu ráno.

21:38 V pátek hlasovaly více než dvě pětiny voličů
V první den odvolilo více než dvě pětiny voličů. Zájem je podle vyjádření řady volebních komisařů vyšší než při předčasných volbách před čtyřmi lety. Někde volilo do 21:00 dokonce více než 50 procent lidí.

21:33 Průměrný věk kandidátů do PS je 46,5 let
„Průměrný věk 7 524 kandidátů je 46,5 let. Nejstarší kandidátkou je 94letá důchodkyně. Nejmladších, ke dni voleb 21letých kandidátů, je 57,“ sdělila Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Foto:

Foto: ČSÚ


20:38 Zaorálek odvolil v Ostravě-Porubě
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek volil v 19 hodin ve volební místnosti na ZŠ Jana Šoupala v Ostravě-Porubě. „Jde nám o sociální a ohleduplný stát a určitou solidaritu ve společnosti. Hlavně bych si přál, abychom už nežili z nízkých mezd. A přál bych si, abychom po volbách našli spojence pro to, abychom skoncovali s tím, že se podbízíme levnou prací. A dělali něco proto, abychom prodávali také nápady a to, co vymyslíme, a ty výrobky dobře prodali a pak za to měli vyšší mzdy. Na to bych chtěl po volbách najít spojence a doufám, že se najdou,“ řekl Zaorálek. Sociální demokracie byla poslední čtyři roky nejsilnější vládní stranou.

20:15 Dlouhá cesta do volební místnosti
Ne všichni voliči mají cestu k volebním urnám jednoduchou. Někde, jako například na ZŠ Heydukova v Praze 8, musejí urazit kus cesty, aby se dostali za plentu.


19:10 Volit byl také Petr Robejšek z Realistů
V pátek po osmnácté hodině byl u voleb také Petr Robejšek, mentor Realistů, kterého doprovodila i jeho choť.

19:00 Video: Le Penová podpořila SPD
Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová podpořila v českých parlamentních volbách lídra protiislámské a protiimigrační strany SPD Tomia Okamuru ve videoposelství na youtube. Se svým „odvážným a talentovaným“ předsedou má podle ní strana mimořádnou historickou příležitost zbavit se hrozby islámu. Le Penová dala českým voličům za vzor studenta Jana Palacha a bývalého prezidenta Václava Havla a prohlásila, že Češi stáli vždy v první linii boje za svobodu evropských národů. Tvrdila, že za posledních 30 let dosavadní politická garnitura udělala z kdysi svébytné země stát zcela podřízený zákonům a nařízením, o kterých se rozhoduje daleko v Bruselu.

18:25 Kalousek odvolil. Volby podle něj mohou být přelomové
Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska mají letošní volby do Poslanecké sněmovny dvě hlavní témata. Jedním z nich je budoucnost právního státu a druhým otázka směřování zahraniční politiky. Předseda TOP 09 je sice lídrem kandidátky ve Středočeském kraji, přesto ale svůj hlas odevzdal v Bechyni na Táborsku. Kalousek se rovněž obává nízké volební účasti. V Bechyni proto zjišťoval, jaký je zájem. Podle členů místní volební komise je účast zatím relativně vysoká. „To je potěšující zpráva,“ řekl Kalousek.

18:02 Zeman dorazil do volební místnosti
Prezident Miloš Zeman dorazil v 18 hodin se svou ženou Ivanou do volební místnosti ZŠ Brdičkova na Lužinách v Praze. „Nevnímám volby jako zásadní. Jediné a zásadní volby pro ČR byly v roce 1990. Všechno ostatní byly normální svobodné volby,“ řekl Zeman. „Je to poctivá sportovní hra nabídnout sestavení vlády vítězi. Představte si, že máte olympiádu. Na bedně je držitel zlaté medaile a až pod ním je stříbrná a bronzová. V politice se ale ostatní sápou na toho, kdo má zlatou medaili, tam je to jinak. Pokud je premiér pověřen jednáním o sestavení vlády, tak se při tom ještě nevyžaduje žádná záruka,“ okomentoval prezident blížící se povolební jednání. Zeman také prozradil svou volbu, podle očekávání podpořil stranu SPO, jejímž je čestným předsedou. „Volil jsem Čecha (volební super lídr SPO – pozn. red.). Přeji vám krásný den a na shledanou,“ zakončil prezident a odešel z volební místnosti.

 


17:46 Bělobrádek hlasoval v doprovodu dcery
Navečer přišel do volební místnosti v domovském Náchodě předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Přišel společně se svou dcerou.

17:39 Volila desetina až pětina voličů
Během prvních dvou hodin voleb přišla k volbám desetina až pětina voličů. Volební účast se liší podle krajů. Značná je například v Libereckém kraji, Praze nebo na Olomoucku.

17:33 Fiala: Budu spokojen s dvouciferným výsledkem
Předseda ODS Petr Fiala volil v pátek odpoledne v Brně. „Já už jsem volit byl, pojďte prosím také,“ vzkázal svým voličům na Twitteru. „Bude záležet, jak dopadnou ti ostatní, ale chtěl bych viditelně lepší výsledek než minule a budu spokojen, když bude dvouciferný,“ řekl. Fiala je lídrem jihomoravské kandidátky Občanské demokratické strany.

 


17:30 Zeman bude volit v Praze, je na cestě z Plzně
Prezident Miloš Zeman je na cestě z Plzně. Volit by měl v Praze kolem osmnácté hodiny.

17:27 Volil také Filip
U voleb už také byl předseda KSČM Vojtěch Filip, který svůj hlas odevzdal v Českých Budějovicích. „Myslím si, že je důležité, aby Česká republika zůstala parlamentní demokracií. Komunistická strana Čech a Moravy v tomto ohledu může garantovat, že bude stejným strážcem ústavnosti, jako byla po celých 25 let existence České republiky. Budeme trvat na tom, aby byla rovnost vlastnických forem, kterou tady narušil registr smluv, který dává solárním baronům více práv než městské teplárně,“ řekl Filip.

17:06 Místopředseda volební komise s protiislámským tričkem
Jeden ze členů volební komise v Pardubicích na sobě měl mít tričko s protiislámským motivem. Na výzvu policie jej svlékl, informoval Český rozhlas. 16:47 Lídr Pirátů Bartoš odvolil
Na pražských Vinohradech odevzdal svůj hlas předseda Pirátů Ivan Bartoš. Stalo se tak po šestnácté hodině. Bartoš zopakoval, že jeho cílem je získat ve volbách aspoň deset procent hlasů. Letošní volby do Poslanecké sněmovny považuje za zlomové, očekává také vyšší volební účast. Předseda Pirátů sice kandiduje jako lídr ve Středočeském kraji, ale volil v Praze.

16:36 „Nenechme zemi oligarchům,“ vyzval dobře naladěný Chovanec
Ministr vnitra a šéf sociální demokracie Milan Chovanec vyzval občany, aby šli k volbám. Na fotografii přitom hýřil dobrou náladou a byl obklopený tradičními oranžovými růžemi ve stranických barvách.

 


16:28 Gazdík volil doma na Slovácku, stačilo by mu šest procent
Předseda hnutí STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, který je lídrem Starostů ve Zlínském kraji, odevzdal odpoledne svůj hlas ve sněmovních volbách ve své domovské obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku. Gazdík řekl novinářům, že využil všechny čtyři preferenční hlasy. Neúspěch STAN si nepřipouští, očekává zisk mezi šesti až sedmi procenty hlasů.

16:23 „Volby nejsou olympiáda, nejde jen o vítězství,“ řekl Pelikán
Odpoledne byl u voleb dosluhující ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Podle něj nejsou volby olympiáda. „Volby nejsou olympiáda, nejde jen o vítězství. Každý hlas je důležitý, každý znamená sílu navíc – sílu prosazovat to, co chcete,“ dodal ministr.

 

16:11 Zeman svolá po volbách Sněmovnu s využitím maximální lhůty
Zasedání Sněmovny prezident Miloš Zeman po volbách svolá s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu ústava umožňuje. Chce tak získat co nejvíce času na diskusi parlamentních stran a hnutí. Po 28. říjnu se sejde postupně s vedením všech subjektů, které se dostanou do Poslanecké sněmovny. Zeptá se na jejich názor na politickou strukturu po volbách. Prezident to sdělil na tiskové konferenci uspořádané v souvislosti se závěrem své návštěvy Plzeňského kraje.

Více čtěte: Zeman bude po volbách zdržovat, sněmovnu svolá s využitím maximální lhůty

16:07 Hlasovala také jedna z nejstarších českých občanek
V pátek odpoledne odevzdala svůj hlas Magdaléna Kytnerová z Kroměříže, které je 106 let a patří mezi nejstarší tuzemské občany. Voleb se prý účastní pravidelně a sleduje dění v zemi. Kromě čtení se žena věnuje také poslechu rozhlasu a televize, kde věnovala pozornost předvolebním debatám.

15:58 Voliči na ambasádě v Bratislavě museli stát frontu
Několik desítek osob stálo frontu na české ambasádě v Bratislavě při zahájení voleb. Za první hodinu na ambasádě hlasovalo 103 lidí. Přesto je však z dlouhodobého hlediska účast českých krajanů na Slovensku nízká. Ve zvláštním seznamu voličů je na bratislavské ambasádě zapsaných 486 osob.

15:15 Stropnický věří v překonání pětiprocentní hranice
Šéf Strany zelených Matěj Stropnický očekává, že jeho strana překročí pětiprocentní hranici a vrátí se do Poslanecké sněmovny. Sdělil to novinářům bezprostředně poté, co odevzdal svůj volební hlas ve volební místnosti v jedné ze žižkovských základních škol.

15:40 V Novém Boru odvolila stotříletá občanka
V pátek odpoledne volila v Novém Boru na Liberecku Anna Hajná, které je 103 let. Zřejmě nejstarší občanka Libereckého kraje. Voleb se účastnila v pečovatelském domě, kde ze 13 lidí volilo 11.

14:45 Exprezident Klaus volil ODS
Bývalý prezident Václav Klaus volil v pražských Kobylisích. Kvůli volbám přijela do Prahy i jeho žena Livia Klausová. Klaus přiznal, že poprvé využil možnost preferenčního hlasu a volil ODS, v níž dříve působil jako předseda a zakládal ji. „Volbu mi usnadnil syn,“ řekl Klaus, který jinak není příznivcem preferenčních hlasů.

14:58 Okamura nechce spolupracovat s Bakalovými médii
Tomio Okamura (SPD) volil krátce před patnáctou hodinu. Podle mnohých průzkumů může letos Okamura překvapit. „My si myslíme, že bychom mohli udělat dvouciferný volební výsledek. To je naše velké přání,“ uvedl. Po hlasování v rozhovoru pro Seznam.cz znovu uvedl, že nepozve do svého volebního štábu novináře z Economie, kterou vlastní podnikatel Zdeněk Bakala. Toho Okamura označil jako „tuneláře“. Řekl, že nebude spolupracovat s médii jako jsou Hospodářské noviny, DVTV, Aktuálně.cz nebo Respekt.

14:40 Do volební místnosti dorazil také Feri
Svůj hlas odevzdal také Dominik Feri (TOP 09). Ten kandiduje v Praze až z posledního 36. místa. Spoléhá však na prefenční hlasy od své základny příznivců. Tu má mezi svými věkovými vrstevníky, s nimiž vedl intenzivní kampaň jak na sociálních sítích, tak fyzicky v ulicích. 14:20 Babiš odvolil
Andrej Babiš (ANO) už má odvoleno. Hlasoval krátce po čtrnácté hodině. Přiznal, že některé kandidáty kroužkoval.
14:35 Na Hradě ne
Volební místnost se letos neotevřela na Pražském hradě. Voliči z Prahy 1 by totiž museli absolvovat mnohdy zdlouhavé fronty na vstupu do hradního areálu. Místo volební místnosti na Hradě je připravena v pobočce Městské knihovny v Praze na Pohořelci.

14:00 Začaly volby
Voliči v České republice začali volit strany do Poslanecké sněmovny. Na výběr mají z více než 7 500 kandidátů a 31 politických uskupení. Otevřeno je téměř 14 900 volebních místností.

 

Do sněmovních lavic by rádo usedlo více než 7500 kandidátů, uvedla předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Na jedno z 200 poslaneckých míst tak připadá zhruba 37 uchazečů.

Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00 na téměř 15 000 místech země, ve 22:00 se uzavřou. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní hlasovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na hlasovacím lístku vybrané strany či hnutí mohou lidé dát nejvýše čtyřem konkrétním kandidátům takzvané přednostní hlasy tím, že zakroužkují pořadové číslo před jejich jménem. Kdyby volič zakroužkoval více kandidátů, volební komisaři by jeho preferenční hlasy museli ignorovat. Hlas pro stranu by ale zůstal platný.

Stejně tak ani další písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv. Platné by byly podle ministerstva vnitra i lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. Neplatné by naopak byly napodobené nebo přetržené hlasovací lístky, nikoli však natržené, pokud by z nich volební komisaři dokázali vyčíst všechny potřebné údaje. Hlas voliče by byl neplatný také v případě, kdyby v hlasovací obálce bylo několik hlasovacích lístků, případně by lístek nebyl v obálce.

Čtěte také: Předvolební finále. Babiš by bral i post „prvního trestně stíhaného premiéra“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články