Zkontrolujte si minulost těch, které chcete volit. Pomůže nový vyhledavač

minulost kandidátů

Zkontrolujte si minulost těch, které chcete volit. Pomůže nový vyhledavač 1
Blogy
R. Schovánek
Sdílet:

Blíží se volby. Věci a události ještě před několika měsíci nepředstavitelné defilují na stránkách novin, sociálních sítích a televizních obrazovkách. Hnutí ANO se chystá na vyhrané volby a budoucí pan premiér se rozmýšlí, zda bude lepší řídit vládu z Ruzyně nebo z Borů. V médiích se objevují zprávy, že hnutí ANO zařadilo na kandidátky to nejlepší, co firma Agrofert může této zemi nabídnout. Těsně před volbami vychází dvě knihy o podnikatelských úspěších Andreje Babiše a někteří novináři se pohoršují nad úniky informací, které se zabývají takovou drobností, jakou je ukradení pár desítek milionů v kolotoči dotačních miliard, které tak nějak samozřejmě končí v holdingu.

Pokud je možné hledat historické analogie, zdá se, že doba připomíná jaro roku 1969. Část společnosti ještě vzdoruje a nechce se stádnit, ale rozhodující karty v centru se zdají být rozdané, a houfy přeběhlíků k novým pořádkům houstnou. Na obzoru se rýsuje staronový vůdce, který se, ač nerad, obětuje pro blaho národa a holdingu. Co dělat, abychom nemuseli za pár let se svěšenou hlavou vysvětlovat dětem, že jsme to netušili a přemýšlet, proč jsme zase selhali? Na rozdíl od komunistické diktatury žijeme v digitální době, dřívější akutní nedostatek svobodných informací, doplňovaný v devět večer po odeznění písně Yankee Doodle, dnes nahradil informační nadbytek, ve kterém je obtížné se vyznat. Proto nejrůznější dezinformační weby a falešné sociální účty předkládají ohromné množství pozměněných a upravených informací. Nejde jim o to, abychom jim všem věřili. Smyslem tohoto digitálního šumu je přehlušit schopnost normálního lidského úsudku, schopnost rozlišovat a samostatně se rozhodnout.

Věci, o kterých bychom před pár lety s úsměvem prohlásili, že nejsou možné, dnes sledujeme už jenom se zdviženým obočím. Kancléře bez prověrky, jeho kolegu, který není schopen, ale hlavně ochoten vysvětlit několik let svého života, a ministra financí, který se takovou drobností, jakou je otázka po jeho normalizační minulosti ani nezabývá. Co lze tedy dělat?

Především se nevzdávat, vyhledávat informace, které se k jednotlivým kandidátům dohledat dají. V písmu je psáno: „po ovoci poznáte je.“ Minulost kandidátů je jejich jedinou opravdovou devizou. Není tolik důležité, co dnes říkají, ale co včera a předevčírem dělali. V hlubinách internetu je mnoho příležitostí, jak se o těch, kteří chtějí tuto zemi dalších několik let řídit, dozvědět víc. Jedním ze specifických pramenů jsou bývalé evidence represivních složek komunistického režimu.

Centrum pro dokumentaci totalitních režimů rozhodlo zprovoznit vyhledávač v evidencích bezpečnostních složek komunistického režimu. Informace, které tento systém poskytuje, jsou soustředěny do jednoho formuláře a umožňují zjistit, zda dotyčná osoba byla sledována některou z represivních složek, byla evidována jako spolupracovník, či zda se snad dokonce nejednalo o kádrového příslušníka Sboru národní bezpečnosti (ministerstva vnitra), případně Zpravodajské správy generálního štábu ČSLA. K vyhledávači je připojen podrobný návod, který pomůže v orientaci s konkrétními výstupy.

Minulost není jediným kritériem k rozhodování ve volbách, je však kritériem velmi podstatným, která musíme zvažovat, abychom mohli odpovědně rozhodnout.

Vyhledávač najdete na adrese: www.ibadatelna.cz Celkově obsahuje osm rozsáhlých evidencí s více než čtyřmi miliony záznamů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články