2 Incident ze 17. listopadu

Házení vajec na Zemana jako trestný čin? Byl státní svátek

, NOVÉ

Témata: , , ,

Incident z loňského listopadu, kdy několik demonstrantů zasypalo prezidenta Miloše Zemana vrženými vajíčky, bude mít další dohru. Vzhledem k tomu, že odpůrci hlavy státu házeli vajíčka v den státního svátku, se totiž mohli dopustit trestného činu výtržnictví, za což hrozí až dva roky vězení. Dosud policie incident z Albertova vyhodnocovala jako přestupek. Na možné překvalifikování případu upozornil deník MF Dnes. Podle informací deníku ECHO24.cz zatím nikdo nebyl obviněn.

Odhalování pamětní desky na pražském Albertově u příležitosti 25. výročí sametové revoluce se loni 17. listopadu zvrhlo v protest proti Miloši Zemanovi, když několik demonstrantů zasypalo hlavu státu vajíčky. Policie dosud případ vyhodnocovala jako přestupek proti občanskému soužití, za což by útočníkům hrozila jen pokuta. Nyní ale můžou čelit obvinění z trestného činu výtržnictví, za což může být v krajním případě i trest odnětí svobody. Případ již začala vyšetřovat policie, která vyslýchá účastníky loňské demonstrace.

Státní zastupitelství svoje rozhodnutí vyšetřovat incident jako možný trestný čin zdůvodňuje tím, že demonstranti svá vajíčka házeli v den státního svátku. „V tomto případě šlo o narušení slavnostního shromáždění občanů k uctění významného 25. výročí pádu komunistického režimu za účasti prezidentů Česka a Německa a dalších hostů. Nejde tedy o osobu prezidenta Zemana, ale o výtržné jednání vůči pietní akci jako takové,“ vysvětlila to pro MF Dnes mluvčí městských žalobců Štěpánka Zenklová.

Policie v souvislosti s házením vajec zatím podezírá dva účastníky demonstrace. Policie však stále vyhodnocuje videozáznamy z místa, takže počet podezřelých může být ve výsledku vyšší. Policisté zatím nikoho neobvinili, potvrdila pro ECHO24.cz vedoucí tiskového oddělení pražské policie Andrea Zoulová. Případ měl přitom komplikovanou historii. Nejprve byl totiž označen jen jako přestupek proti občanskému soužití, v jednu chvíli se dokonce hovořilo o tom, že se nejednalo ani o přestupek. 

Pussy Riot, propaganda Kremlu a stabilizace společnosti

Kromě několika demonstrantů, kteří házeli vajíčka, se loni demonstrací na Národní třídě a na Albertově zúčastnily další stovky lidí. Většina demonstrantů se však neuchylovala k házení vajec a hlavu státu na Albertově „jen“ vypískala. Řada lidí rovněž prezidentu Zemanovi na Národní třídě vystavila červenou kartu, která se následně na několik měsíců stala symbolem prezidentových odpůrců. Při samotném házení vajec prezident zasažen nebyl – ochránili ho členové ochranky roztaženými deštníky. 

Demonstranti hlavě státu vytýkali především jeho státní návštěvu v Číně, kde prezident pobouřil svým výrokem o stabilizaci společnosti, jeho názory na ukrajinskou krizi, kde podle nich šířil propagandu Kremlu, a sérii vulgárních výroků ve vysílání Českého rozhlasu, kde se prezident obul do členek ruské punkové skupiny Pussy Riot a do disidenta Michaila Chodorkovského.

Nebylo to přitom poprvé, kdy se na politika během veřejného vystoupení snesla sprška vajec. Například na tehdejšího předsedu sociální demokracie Jiřího Paroubka se během předvolební kampaně v roce 2009 vejce snesl hned několikrát. Všichni „vrhači“ však tehdy vyvázli jen s pokutou. 

Čtěte také: Policie řeší házení vajec na Zemana. Žalobce dal pokyn

Na Zemana pískaly 'červené karty'. První dáma vytáhla zelenou

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.