Muslimové v Praze si přáli modlit se s křesťany, farnost je odmítla

Islám rozděluje křesťany

Muslimové v Praze si přáli modlit se s křesťany, farnost je odmítlaNOVÉ
Římskokatolická farnost u kostela sv. Ludmily Praha-Vinohrady Foto: FOTO: en.wikipedia.org
Domov

Renáta Bohuslavová

Čeští muslimové se chtěli zúčastnit bohoslužby v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, farnost s tím však nesouhlasila. Muslimům naopak vyšla vstříc farnost u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech. „Poprosili nás o to a my v přístupu do kostela nikomu nebráníme,“ řekl farář Jan Houkal. Muslimové zároveň také uspořádají shromáždění na odsouzení násilí páchaného islámským státem.

„Obvolával jsem několik kostelů v Praze a žádal jsem kněze, zda by mohli na shromáždění vystoupit a zda by se mohli čeští muslimové zúčastnit bohoslužby. Velice často jsem se setkal s odmítavou reakcí, což mě dost překvapilo,“ řekl pro ECHO24.cz evangelický farář a jeden ze spoluorganizátorů shromáždění Mikuláš Vymětal.

S velice odmítavým postojem se podle slov organizátorů setkali například v Římskokatolické farnosti u kostela sv. Ludmily na náměstí Míru, kde chtěli shromáždění původně uspořádat. „Vikář v tomto kostele nám odmítl spolupráci,“ řekla pro ECHO24.cz organizátorka akce z centra Al Firdaus Romana Červenková.

Podle kaplana Zachariáše Tomáše Kristeka jsou islám a křesťanství odlišné světy. „Nevím, jestli bychom byli schopní nějakého porozumění na základě bohoslužby. Našim farníkům by se to nemuselo líbit. Musel bych to vědět dříve, abych to řekl lidem. Nic nebylo domluveno napevno,“ řekl pro ECHO24.cz kaplan kostela sv. Ludmily v Praze na Vinohradech.

Zároveň však dodává, že vznik takové iniciativy vítá, ale že farář Stanislav B. Surma takové iniciativě nakloněný není. „Taková žádost by navíc musela jít oficiální cestou přes arcibiskupství. My sami nemůžeme jednat na vlastní pěst, zvláště v těchto choulostivých věcech,“ dodává kaplan Zachariáš Tomáš Kristek.

Čtěte více: Halík: Konvička a pražské arcibiskupství pomáhají džihádistům

Nikoho nekádrujeme, muslimy dlouhodobě podporujeme

Shromáždění a záměr českých muslimů otevřeně odsoudit násilí páchané ve jménu islámu v Evropě naopak podpořili farář i vrchní vikář z Římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech. „Organizátoři nás poprosili, jestli mohou do kostela a na bohoslužbu přijít vyjádřit solidaritu s křesťany a my jim v tom nebráníme. Oceňujeme, pokud se chtějí modlit za odmítnutí násilí činěného ve jménu jejich náboženství,“ řekl pro ECHO24.cz farář Jan Houkal.

Zároveň vrchní vikář Augustin Beneš říká, že se nejedná o žádnou akci farnosti. „Bohoslužba bude vedena normálně. Účast na ní nemohu ani nechci nikomu zakázat. Nedáváme žádný oficiální souhlas, nemohu nikoho kádrovat.“ Také potvrzuje, že pokud by šlo o oficiální bohoslužbu smíření, musel by získat souhlas pražského arcibiskupství.

Augustin Beneš, který bohoslužbu povede, následně sám na ohlášeném shromáždění před kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad vystoupí. „Rád se osobně přidám a prohlášení velmi vítám,“ řekl pro ECHO24.cz. Pokusí se tak podle jeho slov sledovat cestu, kterou nastolil papež František. Římskokatolická farnost Nejsvětějšího Srdce Páně navíc podle něj stabilně podporuje několik muslimských rodin.

„Muslimové proti terorismu“

Muslimové se v rámci shromáždění „Muslimové proti terorismu“ ve středu 10. srpna od 18. hodin nejdříve zúčastní zmíněné bohoslužby a následně mají naplánované setkání, které má podle prohlášení za cíl reagovat na nedávné teroristické útoky, které otřásly Evropou. „Účastníci shromáždění chtějí vyjádřit solidaritu s obětmi a zároveň striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizaci ISIS,“ píše se v oficiálním prohlášení akce, kterou podpořily například hnutí Stop nenávisti, Strana zelených nebo Iniciativa Ne Rasismu. Čeští muslimové tím navazují na podobné akce, které již proběhly v Itálii či Francii.

„Situace ve světě i samotné Evropě se již vyhrotila natolik, že je nutné, aby se muslimové přestali vyjadřovat pouze slovně a namísto toho se odhodlali k důraznému distancování se od takovýchto skupin. Proto je důležité uspořádat veřejné shromáždění a dát tento postoj najevo. Stojíme o lepší, výraznější a důraznější vyjádření,“ řekla pro ECHO24.cz Romana Červenková. Čeští muslimové tím navazují na podobné akce, které již proběhly v Itálii a Francii. Na náměstí Jiřího z Poděbrad by se mělo podle organizátorů sejít nejméně 100 muslimů a jejich podporovatelů.

Čtěte také: Škoda, že Halík nenabídl svůj text časopisu Islámského státu