1 Ostrá silniční kontrola

Policejní stát? Odmítla ukázat občanku, policisté ji spoutali a odvezli

, NOVÉ

Témata:

Policie chtěla při silniční kontrole legitimovat dceru řidičky. Když mladá dívka odmítla, vyvlekli ji z matčina auta, spoutali a odvezli v policejním autě na služebnu. Řidičkou byla advokátka Pavla Hrtoňová, která postup policistů považuje za nezákonný, a hodlá se proti němu bránit. O případu informoval server iRozhlas.cz.

Hrtoňovou zastavila v polovině června v Brně policejní hlídka, která si od ní vyžádala doklady a řidičce následně oznámila, že se dopustila přestupku. Hrtoňová je však podle svých slov přesvědčená, že nic nespáchala a požádala, aby byl onen přestupek projednán ve správním řízení. Policista následně vyfotografoval advokátku i auto, což prý také nedokázal obhájit žádným paragrafem.

Policista pak následně požádal o legitimaci spolujezdkyni, dceru advokátky. „Dcera to odmítla s tím, že nevidí důvod. Žádný jí nesdělil. Policista se pak začal chovat agresivně a vyhrožoval jí, že ji předvede na stanici v Králově Poli. Dcera odvětila, že jí nesdělil jediný důvod, proč by s ním měla odjet na policejní služebnu,“ popsala událost pro iRozhlas.cz Hrtoňová.

Podle Hrtoňové byli pak oba policisté agresivní a mladou dívku vytáhli z matčina vozu. „Nepoučili ji o jejích právech, před tím než byla násilně vyvlečena z mého auta, ani v průběhu celého ‚řízení‘. Poté, co ji násilně vtlačili do služebního vozidla, dostala pouta, jednu ruku měla velmi utaženou. Když požádala o povolení pouta, jeden policista jí sdělil, že ho to nezajímá. Druhý jí pouta povolil. Po celou dobu převozu na služebnu byla spoutána,“ popsala svou verzi Hrtoňová pro iRozhlas.cz. Advokátka následovala policejní auto ve vlastním voze.

Když se dcera řidičky stále odmítla legitimovat, sáhli policisté prý do kabelky a průkaz si vzali sami. Poté dceru na služebně propustili. Hrtoňová již podala stížnost a zvažuje trestní oznámení. Policie totiž smí požádat o předložení občanského průkazu pouze, když k tomu mají oprávněný a opodstatněný důvod.

Mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb popsal konání policistů jako v souladu se zákonem. „Jedna z žen ve vozidle, které spáchalo přestupek, odmítla prokázat svou totožnost a nedbala výzev policistů. Byly použity donucovací prostředky (v souladu se zákonem) a byla zajištěna. Po ukončení úkonů byla ze zajištění propuštěna,“ uvedl pro iRozhlas.cz.

Čtěte také: Sexuální orgie místo dohlížení na summit. Policisté prostě slavili

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.