Mertlík vs Jourová. Souboj ČSSD s ANO asi rozhodnou lidovci

hledání eurokomisaře

Mertlík vs Jourová. Souboj ČSSD s ANO asi rozhodnou lidovci 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Českou nominaci do Evropské komise musí vláda vyřešit už začátkem příštího týdne. Shodují se na tom lídři všech koaličních stran. Zatímco hnutí ANO teď sází na ministryni Věru Jourovou, ČSSD dál prosazuje ekonoma Pavla Mertlíka. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek serveru ECHO24.cz řekl, že je připravený otázku eurokomisaře uzavřít silovým hlasováním. Tedy bez dohody celé koalice.

„Je nutné se rozhodnout co nejdřív, abychom mohli už skutečně vyjednávat a nebyli jsme poslední,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek pro ECHO24.cz. „My jsme ustoupili a navrhli nestranického úředníka. Když nedojde k dohodě, bude se muset rozhodnout hlasováním,“ dodal.

Protože výběr kandidáta na eurokomisaře je rozhodnutím vlády, bude důležitý hlas každého z ministrů. Pavel Mertlík se může opřít o osm zástupců sociální demokracie. Věra Jourová má kvůli zastoupení hnutí Andreje Babiše podporu menší, šesti rukou včetně své vlastní. Pro zisk většiny v sedmnáctičlenném kabinetu tak budou podle všeho klíčoví lidovci se třemi hlasy.

Babiš uznal neprůchodnost Teličky

KDU-ČSL formálně navrhuje na tento post vysokého bruselského úředníka Petra Blížkovského. Lidovci ale uznávají, že jeho šance jsou nižší než by měla Zuzana Roithová, kterou se jim ke kandidatuře nepodařilo přemluvit. A žádným novým jménem proces výběru blokovat nechtějí.

„Přicházíme vlastně s novým návrhem, který teda bude znamenat pro naše hnutí velkou ztrátu a my navrhujeme paní Jourovou,“ uvedl šéf ANO.

Čtěte také: Roithová zazdila Teličku: Lobbista nemá v Evropské komisi co dělat

Babiš ve čtvrtek překvapil stažením Pavla Teličky, kterého do souboje dosud prosazoval. Uznal sám to, co jeho koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL tvrdili dlouhodobě. Že je Telička neprůchodný. „Přicházíme vlastně s novým návrhem, který teda bude znamenat pro naše hnutí velkou ztrátu a my navrhujeme paní Jourovou,“ uvedl šéf ANO.

Regionální politika? Česko nemá šanci

Ministryně pro místní rozvoj ale svoji cestu do Bruselu nevidí tak jednoznačně. „Přijala bych tu nabídku, kdyby to byla agenda mně blízká, což je především regionální politika, ale i otázky administrativy a vztahů s Evropským parlamentem,“ prohlásila. Jenže šance, že Češi jako dlouholetí potížisté v čerpání evropských dotací získají vliv nad jejich rozdělování v celé EU, je minimální. Navíc platí, že členská země musí nejdřív vybrat vhodného kandidáta. A až pak se rozděluje agenda.

„Všechno, co je na shortlistu – s výjimkou institucionálních vztahů, kde se skutečně necítím být silný v kramflecích – by myslím odpovídalo mému zkušenostnímu a vzdělanostnímu profilu,“ připojil Mertlík.

Bývalý ministr financí Pavel Mertlík naopak cítí, že by zvládl portfolia, o která mají Češi prioritní zájem. Tedy cokoli spojeného s ekonomikou. „Z toho asi čtyř nebo pětičlenného seznamu, který se diskutuje v poslední době, tak v podstatě všechny,“ řekl serveru ECHO24.cz na dotaz, kterou agendu by preferoval. „Je to průmysl, doprava a další věci ekonomického charakteru. A pak je tam věda a výzkum, což je také oblast, kde se celý život pohybuji,“ zmínil.

Nominace Jourové ukazuje, jak těžko získává ANO na vrcholné posty vhodné kandidáty. Pokud by totiž nakonec v Evropské komisi zasedla, znamenalo by to pro Babišovo hnutí ztrátu hned na dvou frontách.

„Všechno, co je na shortlistu – s výjimkou institucionálních vztahů, kde se skutečně necítím být silný v kramflecích – by myslím odpovídalo mému zkušenostnímu a vzdělanostnímu profilu,“ připojil Mertlík. O tom, že by chtěla ČSSD chtěla nasadit do souboje místo něj stávajícího českého eurokomisaře Štefana Füleho, prý nic neví. I takové spekulace se přitom včera objevily. Füle by ale podle informací serveru ECHO24.cz neměl u lidovců šanci. Podporu Mertlíka naopak nevylučují.

Nominace Jourové ukazuje, jak těžko získává ANO na vrcholné posty vhodné kandidáty. Pokud by totiž nakonec v Evropské komisi zasedla, znamenalo by to pro Babišovo hnutí ztrátu hned na dvou frontách. ANO by totiž muselo začít hledat nového šéfa resortu místního rozvoje. A Jourová by navíc těžko mohla pokračovat jako první místopředsedkyně hnutí. Babiš by tak rázem byl v čele svého politického uskupení bez jediného místopředsedy.

Jourová slibovala, jak si na ANO najde víc času

Už po eurovolbách šéf ANO kritizoval členy hnutí, že dostatečně nepracovali v kampani. Jourová pak přiznala, že kvůli práci na ministerstvu ze sebe nevydala dost ani ona sama. „Samozřejmě, kritika pana předsedy mířila i na mě a já mám dostatek sebereflexe, abych si to i bez jeho kritiky uvědomovala. Že je potřeba, abych se do řízení hnutí víc zapojila – tím spíš, že jsem jediná místopředsedkyně,“ zmínila.

V polovině června tak Jourová slibovala, jak si na ANO najde víc času. V Evropské komisi by přitom kontakty s hnutím musela na pět let prakticky zpřetrhat. Taková změna by dávala logiku jen ve chvíli, kdyby tandemu Babiš-Jourová minimálně jeden z páru už dál nevěřil.

Čtěte také: Babišovo hnutí má problémy. Do svědomí si sáhla i Jourová

Evropský parlament začátkem příštího týdne zvolí nového šéfa Evropské komise, který bude lidovec Jean Claude Juncker. V ten moment se rozběhnou naostro jednání o složení jeho týmu a Češi bez připraveného jména ztratí šanci vyjednat si některé z ekonomických portfolií. Proces je přitom takový, že národní vláda nejdřív vybere jméno. A teprve pak šéf komise určí agendu, které se bude vybraný člověk věnovat.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz