1 postoj muslimů k zavedení práva šaría

Výzkum: Většina lidí v muslimských zemích žádá právo šaría

, NOVÉ

Témata: ,

Americký ústav Pew Research Center publikoval výsledky výzkumu, v němž zjišťoval postoj muslimů k úplnému zavedení práva šaría v jejich zemi. Naprostá většina obyvatel v Afghánistánu, Iráku, Palestině nebo Malajsii by jeho zavedení a nahrazení světského práva podpořila, informoval britský deník The Independent. Naopak v zemích jako je Turecko, kde je ústava oficiálně sekularizovaná, a nebo ve státech bývalého sovětského bloku, obyvatelé odpovídali spíš opačně.

Právo šaría bylo v posledním roce skloňované především v souvislosti s teroristickou organizací Islámský stát, která dle něj funguje a prosazuje ho. Výzkumníci z amerického think tanku Pew Research Center však z průzkumu, který probíhal v roce 2013 zjistili, že islámskému právu jsou nakloněni i běžní obyvatelé států, kde převládá islám jako náboženství.

Zavedení šaríi, která je ovšem souborem mnoha pravidel týkajících se běžného života, nejen trestního práva, si ve více než dvaceti zemích přeje nadpoloviční většina obyvatel. Nejvíce naklonění jsou této změně především obyvatelé Afghánistánu, Iráku, kde pro zavedení hlasovalo více jak 90 % lidí. V těsném závěsu je dále Palestina, Malajsie, Niger, Pákistán nebo Maroko, kde se počet kladných odpovědí pohyboval okolo 80 a více procent.

Jedinými státy, které udržují šaríu jako jediný pramen práva, včetně náboženské policie, kontrolující dodržování zásad daných tímto systémem, jsou Saúdská Arábie a Írán. Největší islámské země jako Indonésie, Bangladéš nebo Pákistán mají pak nenáboženskou ústavu a právní systém pouze s některými pozůstatky šaríi v rodinném právu.

Naopak v zemích jako je Turecko, kde je ústava oficiálně sekularizovaná, a nebo ve státech bývalého sovětského bloku, obyvatelé odpovídali spíš opačně. Například v Ázerbajdžánu by si zavedení práva šaría přálo jen 8 procent, v Turecku 12 procent a v Bosně 15 procent.

Čtěte také: Každý třetí muslim by v Dánsku zavedl právo šaría

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.