Výzkum: Většina lidí v muslimských zemích žádá právo šaría

postoj muslimů k zavedení práva šaría

Výzkum: Většina lidí v muslimských zemích žádá právo šaríaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americký ústav Pew Research Center publikoval výsledky výzkumu, v němž zjišťoval postoj muslimů k úplnému zavedení práva šaría v jejich zemi. Naprostá většina obyvatel v Afghánistánu, Iráku, Palestině nebo Malajsii by jeho zavedení a nahrazení světského práva podpořila, informoval britský deník The Independent. Naopak v zemích jako je Turecko, kde je ústava oficiálně sekularizovaná, a nebo ve státech bývalého sovětského bloku, obyvatelé odpovídali spíš opačně.

Právo šaría bylo v posledním roce skloňované především v souvislosti s teroristickou organizací Islámský stát, která dle něj funguje a prosazuje ho. Výzkumníci z amerického think tanku Pew Research Center však z průzkumu, který probíhal v roce 2013 zjistili, že islámskému právu jsou nakloněni i běžní obyvatelé států, kde převládá islám jako náboženství.

Zavedení šaríi, která je ovšem souborem mnoha pravidel týkajících se běžného života, nejen trestního práva, si ve více než dvaceti zemích přeje nadpoloviční většina obyvatel. Nejvíce naklonění jsou této změně především obyvatelé Afghánistánu, Iráku, kde pro zavedení hlasovalo více jak 90 % lidí. V těsném závěsu je dále Palestina, Malajsie, Niger, Pákistán nebo Maroko, kde se počet kladných odpovědí pohyboval okolo 80 a více procent.

Jedinými státy, které udržují šaríu jako jediný pramen práva, včetně náboženské policie, kontrolující dodržování zásad daných tímto systémem, jsou Saúdská Arábie a Írán. Největší islámské země jako Indonésie, Bangladéš nebo Pákistán mají pak nenáboženskou ústavu a právní systém pouze s některými pozůstatky šaríi v rodinném právu.

Naopak v zemích jako je Turecko, kde je ústava oficiálně sekularizovaná, a nebo ve státech bývalého sovětského bloku, obyvatelé odpovídali spíš opačně. Například v Ázerbajdžánu by si zavedení práva šaría přálo jen 8 procent, v Turecku 12 procent a v Bosně 15 procent.

Čtěte také: Každý třetí muslim by v Dánsku zavedl právo šaría

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články