1 BOJE NA UKRAJINĚ

V bojích na Ukrajině padl Čech, umrtí potvrdila jeho sestra

AKTUALIZOVÁNO

Smrt jednoho ze dvou Čechů, kteří bojovali za proruské separatisty na východě Ukrajiny, Ivo Stejskala z Brna, potvrdila podle České televize jeho sestra Monika. O život v bojích na východní Ukrajině měl přijít i Vojtěch Hlinka z Žatce. O úmrtí Čechů v posledních dnech spekulovaly některé weby na základě prohlášení dalšího českého občana na místě Oldřicha Grunda. Ukrajinské, ani české úřady ale jejich smrt nepotvrdily.

Poté, co o možném úmrtí Iva Stejskala informoval server ECHO24.cz, potvrdila smrt českého učitele v řadách separatistů jeho sestra Monika. „Nechci dodávat žádné informace. Je mrtvý,“ řekla Stejskalova sestra České televizi. Monika Stejskalová na Facebooku napsala, že Ivo Stejskal zemřel spolu s Hlinskou na Ukrajině 12. srpna. Není však jasné, jak se sama o úmrtí bratra dozvěděla a zda zpráva nepochází pouze z neověřených zdrojů.

Česko nemá od ukrajinských úřadů doposud žádné oficiální informace o úmrtí českých občanů. „Stát aktivity soukromých osob nesleduje. Výjimkou by ale prý bylo, kdyby třeba někdo z rodin Čechů požádal stát o pomoc,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí David Frous. Podle něj tak zatím nikdo neučinil.

Ivo Stejskal z Brna a Vojtěch Hlinka ze Žatce údajně padli 12. srpna nedaleko vesnice Mijusinck, kde byli vzápětí i pohřbeni. O jejich možném úmrtí se začalo spekulovat až na konci měsíce, slovenský internetový deník Čas dokonce napsal, že se jedná o „první mezinárodní oběti rusko-ukrajinského konfliktu“. 

Více zde: Dva Češi z řad proruských separatistů údajně padli v boji

Stejskal odjel bojovat po boku separatistů na Ukrajinu v červnu. „Když jsem viděl, co se tu děje, nezbylo než přijet,“ prohlásil tehdy Stejskal velmi špatnou ruštinou na náměstí v Doněcku. V Brně předtím působil jako učitel tělocviku a občanské výchovy na základní škole. Podle ČT čtyřicetiletý muž dlužil za nájem. Město na něj proto krátce před jeho odjezdem na Ukrajinu podalo žalobu a chtělo ho vystěhovat.

Čtěte také: Proruským separatistům pomáhá Čech. Chlubí se nožem od Strelkova

Kromě Stejskala a Hlinky bojuje za proruské separatisty i Oldřich Grund a podle neověřených informací zřejmě další čeští i slovenští občané. Přitom za trestný čin služby v cizích ozbrojených silách hrozí podle českých zákonů až pět let vězení. Výjimkou je služba v armádách členských zemí NATO či služba se souhlasem prezidenta.

Čtěte také: Bojovníky na Ukrajinu verbujeme z Ruska, tvrdí šéf žoldáků

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.