1 Uprchlická krize

Biden chválil švédského ‚prezidenta‘ za přijímání velkého počtu migrantů

, NOVÉ

Témata: , ,

Americký viceprezident Joe Biden pochválil Švédsko za jeho nasazení v současné migrační krizi. Přístup Stockholmu by měl být příkladem pro ostatní, řekl Biden na dnešní návštěvě Švédska. Švédsko je spoluorganizátorem nadcházejícího zářijového globálního summitu o migraci v New Yorku.

„Švédsko dělá mnohem více, než odpovídá jeho vlastní váhové kategorii,“ řekl Biden podle agentury DPA po setkání se švédským premiérem Stefanem Löfvenem ve Stockholmu. „To není snadné, ale je to obdivuhodné. Nyní musí vystoupit do popředí jiné země, zbytek světa musí převzít odpovědnost,“ dodal.

Biden ocenil i dobré vztahy obou zemí, předsedu švédské vlády ale během tiskové konference chybně označil za „prezidenta“ a „viceprezidenta“, poznamenal portál The Local.

Švédsko, které má 9,8 milionu obyvatel, se loni spolu s Německem stalo pro běžence hlavní cílovou zemí. V roce 2015 Švédsko přijalo rekordních více než 163.000 žadatelů o azyl, což je z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele, připomněl portál The Local. Podle srpnové studie německé Bertelsmannovy nadace se také Švédsko v porovnání s dalšími osmi původními členskými zeměmi EU velice aktivně snaží o integraci uprchlíků na trhu práce.

Švédská vláda nicméně v reakci na loňský rok označila azylovou situaci za neudržitelnou a zpřísnila azylové podmínky, aby proud běženců mířících do země zpomalila. Obnovila také ostrahu jižní hranice, což zkomplikovalo cesty mezi Dánskem a Švédskem.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.