1

Senát odmítl odsoudit ruskou agresi na Ukrajině

Návrh na odsouzení agrese Ruska na Ukrajině, který se pokusily předložit senátorské kluby Starostů a KDU-ČSL, v Senátu neprošel. Levicová většina v Senátu odmítla návrh projednat.

Kluby Starostů a KDU-ČSL se pokusily předložit návrh na odsouzení Ruské agrese na Ukrajině a chtějí po české vládě, aby stála po boku ostatních demokratických vlád Evropy a hájila české bezpečnostní zájmy. Přijetím návrhu chtěli senátoři „mimo jiné dokázat, že se horní komora parlamentu dokáže zodpovědně postavit nebezpečí na rozdíl od poslanců vládnoucí koalice, kteří vůči ruské agresi klopili zrak a vyhradili si právo nesouhlasit s některými sankcemi“. Avšak neuspěli.

„Vystupování našich vrcholných politiků ve věci řešení krizové situace na Ukrajině a jejich postoj k sankcím vůči Rusku vede mimo jiné k oslabování pozice České republiky v rámci Evropské unie, což se projevilo například při jmenování Věry Jourové, která kvůli jejich chování získala méně významné portfolio, než bylo původním záměrem,“ řekl jeden z předkladatelů návrhu usnesení senátor Jan Horník z klubu Starostové a Ostravak.

Návrh usnesení odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině a mimo jiné apeluje na Rusko, aby respektovalo mezinárodní právo, k jehož dodržování se zavázalo. Senátoři se rovněž pokusili na jednání Senátu prosadit apel na vládu, aby hájila české bezpečnostní zájmy po boku ostatních demokratických států a přijala sankce vůči Rusku v celém jejich rozsahu, jak je navrhla Evropská komise.

Čtěte také: Odsuzujeme ruskou agresi... Tohle čeští poslanci zamítli

Už v polovině září totiž Poslanecká sněmovna ČR podobné usnesení neodhlasovala. Usnesení odsuzovalo agresi Ruska vůči Ukrajině a vyzývalo vládu, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájila české bezpečnostní zájmy. Jeho přijetí zmařily společnými silami KSČM, ČSSD, ANO a Úsvit.

Negativně se také česká vláda staví k otázkám sankcí vůči Rusku. Premiér Bohuslav Sobotka několikrát zpochybnil účinnost protiruských sankcí. Vysloužil si za to sice kritiku ze stran zástupců TOP 09 a ODS, ale Sněmovna na zasedání v polovině září pouze vyzvala Sobotkův kabinet, aby při jednáních o postupu unie vůči Rusku „udělal maximum pro ochránění hospodářských a bezpečnostních zájmů České republiky a v maximální s shodě s postojem členských zemí EU“.

Čtěte také: Sobotka: Sankce poškodily ekonomiku Ruska, jeho chování nezměnily

Předsednictvo Starostů a nezávislých přijalo již dříve usnesení, ve kterém rezolutně vystupuje proti porušování mezinárodního práva ze strany Ruska a apeluje na obě komory parlamentu, aby donutily vládu k tvrdšímu postoji. Právě na jeho základě se někteří senátoři rozhodli vyzvat k zodpovědnému postoji i Senát. 

„Na základě historických zkušeností Českého národa s ruskou agresivní politikou vůči okolním zemím považuji za životně důležité být ve věci sankcí a bezpečnostní politiky Evropské unie vůči Rusku čitelným a hodnověrným partnerem ostatním členským státům a tyto sankce podporovat a realizovat i za cenu jistých ekonomických dopadů,“ sdělil další předkladatel návrhu senátor Jiří Šesták.

Už na konci srpna poslali předkladatelé návrhu Senátu otevřený dopis premiéru Sobotkovi. „Pana premiéra jsme vyzvali, aby podporoval práva Ukrajiny jako samostatného a suverénního státu a postavil se proti ruské agresi. Jeho další kroky svědčí ale o tom, že naši prosbu nevzal v potaz,“ dodal předkladatel návrhu, senátor z Klubu pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí a předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Miroslav Krejča.

Čtěte také: Zeman kritizoval sankce. Rusky, před ruským fórem

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.