1 PŘIZNÁNÍ K VÁLEČNÉMU ZLOČINU?

Vypálili jsme vesnici na Donbase, přiznal šéf separatistů

, NOVÉ

Témata: , ,

Proruští separatisté v létě roku 2014 vypálili vesnici Koževnija, která se nachází na východě Ukrajiny. Na nedávném setkání se studenty ze samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) to přiznal šéf povstalců Alexandr Zacharčenko. Separatisté podle něj museli vesnici vypálit, aby si zachránili život. Zacharčenko na setkání se studenty zároveň uvedl, že se mu stýská po Sovětském svazu, který podle něj vychovával mládež ke správným hodnotám.

Šéf separatistů se k vypálení východoukrajinské vesnice přiznal, když před nedávnem zorganizoval společensko-politické diskusní fórum pro studenty ze samozvané Doněcké lidové republiky. Setkání mělo podle Rádia Svobodná Evropa poskytnout studentům prostor, aby představili širokou škálu projektů, které se týkají oblasti Donbasu. Jedna skupina studentů pak představila projekt, který se týká obnovy malé vesničky Koževnija, o níž separatisté v létě 2014 sváděli tvrdé boje s vládními vojsky.

Separatisté malou vesničku drželi až do konce července 2014, kdy je odtud vytlačily vládní jednotky. Povstalci se tehdy k vyklizení pozic vyjádřili jen zdrženlivě, když agentuře Interfax řekli, že se z oblasti stáhli, aniž by zaznamenali ztráty. Zacharčenko ale na nedávném setkání se studenty přiznal, že povstalci při ústupu vesnici vypálili do základů.

„Ta vesnice pro mě představovala důležitý milník. Byla to naše první ofenziva. Kvůli bojům jsme tu vesnici prakticky zničili,“ uvedl. „Tím, že jsme vypálili místní domy, jsme zachránili naše životy a životy našich lidí,“ dodal. Zacharčenko zároveň podle Rádia Svobodná Evropa vyjádřil podporu studentskému návrhu na obnovení vesnice, která měla před začátkem bojů 69 obyvatel.

Rodina se dvěma otci? Nepřijatelné!

Kromě přiznání k vypálení vesnice se ale Zacharčenko během setkání se studenty rozhovořil i o dalších tématech. Během své osmiminutové řeči si zavzpomínal například na éru Sovětského svazu. „Státní ideologie v Sovětském svazu, který si většina z vás nepamatuje, byla dobrá. Samozřejmě toho bylo hodně co zlepšovat, ale věci, které se dělaly, se dělaly pro lidi,“ uvedl.

Zacharčenko v této souvislosti vyzdvihl zejména hodnoty jako „rodina, loajalita, bratrství a láska k vlasti“, ke kterým prý byla vedena sovětská mládež. Zlatá léta podle něj skončila v roce 1991, kdy své hodnoty na Ukrajině začal naopak prosazovat Západ. „Nyní nás vychovává Coca-cola, Mickey Mouse, modré džíny, Playboy a demokracie, která naznačuje, že rodina může mír dva otce nebo dvě matky. To je naprosto nepřípustné,“ uvedl šéf povstalců podle Rádia Svobodná Evropa.

Proruští separatisté, které podporuje Kreml, ještě stále drží oblasti na východě Ukrajiny, kde na jaře 2014 jednostranně vyhlásili dvě „lidové republiky“. Během střetů s vládními vojsky dosud zemřelo více než 9000 lidí. Téměř milion a půl lidí pak musel prchnout z oblasti bojů do jiných částí Ukrajiny, zatímco statisíce dalších uprchly do Ruska. Na Donbasu od poloviny loňského února oficiálně platí příměří dojednané v běloruském Minsku. Při pravidelných střetech ale i nadále téměř každý den umírá několik lidí. Z porušování příměří se vzájemně obviňují obě strany.

Čtěte také: ‚Re usable‘. Ukrajinští separatisté zpackali důkaz proti USA

Hrozí nová válka, varuje vůdce proruských separatistů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.