TÝDENÍK ECHO: O čem se nesmí mluvit. Je tu nová vlna politické korektnosti

Co najdete uvnitř

TÝDENÍK ECHO: O čem se nesmí mluvit. Je tu nová vlna politické korektnostiTÝDENÍK ECHO 1
Domov
  • red
' alt="red" />
Sdílet:

Výraz politická korektnost se u nás používá už nějaký čas. Tento anglosaský import (přesný překlad by byl „správnost“) se ovšem ujal převážně v poněkud zplošťujícím významu: jako pojmenování oficiálního tlaku na zastírání pravdy. Zpravidla „pravdy“ týkající se nějaké znevýhodněné skupiny, nejčastěji Romů.

Když někdo tento termín v souvislosti s nimi použije, můžeme si být v 80 procentech případů jisti, že onou „pravdou“ má být to, že Romové jsou z podstaty necivilizovaní a náchylní ke zločinnosti. A třeba na serveru Parlamentní listy se ten termín často používá zcela volně, pro jakoukoli kritiku, která se „nesmí říkat“. Podnikatel Radek Velička tento termín používá v názvech svých webů, které jsou prostě všeobecně antisystémové – momentálně třeba silně proruské.

To je ovšem politická korektnost vytržená z kořenů. Původní, pravá politická korektnost představovala něco specifičtějšího. A momentálně navíc prochází mutací, která posouvá hranice dříve představitelného. Ovšem tak jako se původně zdálo nemyslitelné, že k nám politická korektnost dorazí, a přesto dorazila, tak k nám jistě dorazí, přestože se to dnes zdá bizarní, i její nejnovější mutace. Ta obtížná uvěřitelnost začíná třeba u toho, že v nové mutaci hraje prominentní roli řada slov či jejich zvláštních významů, jež Čech, který se naučil angličtinu ve škole nebo při práci, vůbec nezná.

Například „other“ používané jako sloveso („othering“) – znamená to dávat pocítit členu nějaké skupiny, že je jiný, vylučovat ho z mainstreamu.

Pak je tu předpona cis – „cismale“, „cisfemale“, „cisgendered“. Je to nový, progresivnější výraz pro člověka, jehož gender je v souladu s jeho pohlavím. Používáme-li ho, připomínáme tím těmto lidem, aby si nemysleli, že oni jsou normální a transgender a ostatní „non-binary“ lidé jsou nenormální.

Další důležité slovíčko, na které se vás u státnice neptali, je „intersectionality“. Být si vědom intersekcionality, znamená uvědomovat si, že člověk může zakoušet různé formy útlaku jako příslušník několika utlačovaných menšin zároveň a že mezi nimi existuje hierarchie.

Jedině s vědomím intersekcionality pochopíte, že když Patricia Arquette při přebírání Oscara vyzvala, aby se všichni – ženy, muži, gayové a barevní – zasadili o rovná práva pro ženy, nezaujala správné feministické stanovisko, nýbrž dopustila se fatálního prohřešku proti politické korektnosti. Protože nemá právo radit, řekněme, černým transsexuálům, za co mají bojovat. Ve srovnání s nimi je privilegovaná – ani ne tak jako slavná, bohatá herečka, ale jako bílá heterosexuální cis-žena. „Check your privilege!“ – zkontroluj si svá privilegia, měl jí někdo připomenout před jejím fatálním vystoupením.

Celý text Martina Weisse s titulkem Renesance politické korektnosti si můžete přečíst v novém vydání Týdeníku Echo. 

Co dále najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo:​

Zaplavila politická korektnost už i nás, nebo narazí na české hvozdy? Na úvodní téma Martina Weisse navazuje rubrika Salon, ve kterém s Danielem Kaiserem diskutovali o projevech politické korektnosti v Česku dlouholetý ředitel Národní galerie Milan Knížák, náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková a bývalý tajemník vlády pro romskou komunitu Roman Krištof.

O vlně nevole a ruské propagandy, kterou vyvolal přesun amerického konvoje přes území České republiky, píše Petr Holub v článku Americký konvoj probouzí národ a upozorňuje, že by si Češi měli nově definovat zahraniční politiku a jednoznačně podpořit Pobaltí.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se možná v kauze firmy Excalibur Army dostane na tenký ekonomický led. Jak policie dokáže, že jim armáda prodávala vojenskou techniku pod cenou? Více Daniel Kaiser v textu Excalibur. Když plukovník zatýká generála. 

Petr Holub upozorňuje v Případu ústeckých drtičů ledvinových kamenů na prohraný boj, který Brusel i přes zpřísnění zákonů vede s českými specialisty na dotační podvody. Firmy se je totiž za přihlížení úřadů naučily rychle obcházet.

„Máme dnes problém rozlišit, co je opravdu důležité a co nikoli,“ říká psycholog Cyril Höschl v rozhovoru s Vladimírem Ševelou. Mimo jiné mluvili také o ztrátě řádu ve společnosti, tělesných trestech nebo dezinformačních základnách na velvyslanectvích.  

Po vzoru řecké levicové Syrizy se začínají probouzet i další protestní hnutí. Patří k nim i španělské hnutí Podemos, které účelově využívá současné frustrace Španělů. O jejich snahách a záměrech píše v textu Vyjde slunce i nad Španělskem? Jarka Synáčková.

S šéfem nakladatelství Argo, které vydává knihy spisovatele Paula Coelha nebo Roberta Fulghuma, Milanem Gelnarem mluvil Lukáš Novosad.

O tom, jak se letošní ročník fotografické soutěže World Press Photo posunul od biblických obrazů k jednoduché propagandě, píše pod titulkem Zaškobrtnutí do agitky fotograf Radek Burda.

„Saulovi stojí za to zavolat,“ upozorňuje Ondřej Štindl ve své recenzi na nový seriál Volejte Saulovi (Better Call Saul), který volně předchází populární americké sérii Breaking Bad (Perníkový táta).

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy